Wróciło oczko wodne plus

Od 22 marca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie przyjmuje wnioski do tegorocznej edycji programu „Moja Woda”. Dzięki niemu każdy właściciel domu jednorodzinnego może dostać do 5 tys. złotych bezzwrotnej dotacji na budowę przydomowej instalacji zatrzymującej deszczówkę, czy wody roztopowe.


Rządowy program „Moja Woda” ma pomóc w łagodzeniu skutków dotykającej nas coraz bardziej suszy. W ubiegłym roku 100 mln zł przeznaczone na realizację programu w skali całego kraju, rozeszły się w ciągu niecałych trzech miesięcy. Taka sama kwota jest do podziału również w tym roku, co wystarczy na powstanie kolejnych, co najmniej 20 tysięcy przydomowych instalacji gromadzących wodę. Na taką inwestycję każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia.

Do dofinansowania kwalifikuje się zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.

Wnioski należy składać do WFOŚiGW w Lublinie przed zakończeniem realizacji przedsięwzięcia, ale wydatki nie mogą być poniesione przed 1 czerwca 2020 r. Minimalna kwalifikowana kwota inwestycji to 2 tysiące złotych. Nabór wniosków potrwa do wyczerpania alokacji (szczegóły na stronach: nfosigw.gov.pl i wfos.lublin.pl.

– W ubiegłym roku wnioski o dotację złożyły 1153 osoby, na łączną kwotę 3,8 mln zł. W efekcie powstało 820 instalacji do zbierania deszczówki, co pozwoli w ciągu roku zagospodarować ponad 100 tysięcy metrów sześciennych wody opadowej. To tyle, ile wynosi pojemność 29 basenów olimpijskich – podkreśla Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy WFOŚiGW w Lublinie. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here