Wróciły światła

Na 9 lubelskich skrzyżowaniach została w ubiegłym tygodniu przywrócona sygnalizacja świetlna wyłączona po wprowadzeniu stanu epidemii. Decyzja ma związek z coraz większym ruchem na ulicach, który można zaobserwować od momentu, kiedy rząd ogłosił „odmrażanie gospodarki”.


– W poniedziałek (27 kwietnia) włączone zostały sygnalizacje świetlne na 9 skrzyżowaniach. W przypadku wyposażenia sygnalizacji świetlnych w detektory dla pieszych, programy sterujące zostały odpowiednio zmodyfikowane, tak aby nie było konieczności dotykania przycisków – informuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza. Decyzja o ponownym uruchomieniu świateł została podjęta po „przeprowadzeniu analiz bezpieczeństwa i warunków ruchu drogowego”. – Decyzja ma związek ze zwiększeniem natężenia ruchu. Ponadto część kierowców nie stosowała się w tych miejscach do obowiązującego oznakowania – tłumaczy Jędrek.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia z powodu epidemii koronawirusa i związanym z nią małym ruchem na ulicach na prawie 30 skrzyżowaniach w Lublinie została wyłączona sygnalizacja świetlna. Na niektórych szybko została przywrócona. Taka sytuacja miała miejsce na skrzyżowaniu ulic Choiny i Zelwerowicza, gdzie doszło do groźnego wypadku.

Modyfikacja pracy świateł to jedna z możliwości, jakie daje System Zarządzania Ruchem, który obejmuje ponad 90 sygnalizacji i „osygnalizowanych przejść dla pieszych”. – System pozwala także na stały nadzór zachowania kierujących pojazdami i pieszych na wyłączonych sygnalizacjach. W przypadku stwierdzenia takiej potrzeby poszczególne sygnalizacje zostaną włączone w tryb trójkolorowy – mówił na początku kwietnia G. Jędrek.

Skrzyżowania, na których znowu działają światła: ul. Lipowa – ul. Okopowa – ul. Curie-Skłodowskiej; ul. Okopowa – ul. Chopina; ul. Lubartowska – ul. Ruska – ul. Biernackiego; przejście dla pieszych przez ul. Mełgiewską (w rejonie Polmozbytu); ul. Dolna Panny Marii – ul. Piłsudskiego – ul. Szczerbowskiego; al. Warszawska – ul. Czeremchowa – przejście dla pieszych na wysokości kościoła); ul. Turystyczna (w rejonie wjazdu do LecIerca); ul. Orkana – ul. Roztocze; ul. Wrotkowska — ul. Inżynierska. GR