Wspólna Przestrzeń zwycięzcą Projektu w Sąsiedztwie

Pomysłodawcy Wspólnej Przestrzeni podczas prezentacji, która odbyła się przed miesiącem w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, namawiali lublinian do poparcia ich projektu. Udało się!

Wiemy już jaki projekt społeczny w ramach „Projektu w Sąsiedztwie” zostanie zrealizowany w tym roku przy wsparciu powstajacego w Lublinie przy Al. Spółdzielczości Pracy sklepu IKEA. Mieszkańcy Lublina w internetowym głosowaniu zdecydowali, że 100 tysięcy złotych trafi na Wspólną Przestrzeń.
Autorem pomysłu jest Kooperatywa Lubelska, która na co dzień zajmuje się pozyskiwaniem ekologicznej żywności od lokalnych producentów, promocją zdrowego odżywiania oraz współpracy społecznej.
– Wspólna Przestrzeń to pomysł na stworzenie miejsca otwartego dla wszystkich mieszkańców Lublina. Będzie się ona mieściła przy ul. Probostwo. Chcemy, by odbywały się w niej m.in. warsztaty na temat zdrowego, ekologicznego odżywiania oraz tzw. Spotkania Sąsiedzkie, aby lepiej się poznać przy wspólnym gotowaniu czy pieczeniu. Planujemy też spotkania z cyklu Lubelskie Smaki Świata, mające na celu integrację oraz wymianę doświadczeń lublinian pochodzących z różnych krajów. Chcemy, dzięki kuchni z różnych części świata, odkrywać i dzielić się kulturą różnych miejsc – mówi Sylwia Janasz z Kooperatywy Lubelskiej. – Wynik głosowania był dla nas bardzo radosnym momentem. Dziękujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Lublina za wsparcie i za głosy oddane na nasz pomysł. To nasz wspólny sukces, bo Wspólna Przestrzeń to miejsce dla nas wszystkich – dodaje współautorka projektu.
IKEA Lublin przeznaczy na dofinansowanie realizacji zwycięskiego projektu 100 tysięcy złotych.
Będzie również służyć swoim doradztwem i pomocą w realizacji projektu.
– Trzymaliśmy kciuki za wszystkie pomysły. W każdym z nich widzieliśmy potencjał i każdy z nich byłby wart zrealizowania, jednak finalny głos należał do mieszkańców – to oni wybrali zwycięski projekt najlepiej trafiający w ich potrzeby. Teraz czeka nas dużo intensywnej pracy razem z Kooperatywą Lubelską, ale za to bardzo przyjemnej – mówi Agata Czachórska, specjalista ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail w Polsce. – Dziękujemy również wszystkim uczestnikom Rady Sąsiedzkiej, którzy aktywnie pomagali nam w poznawaniu Lublina oraz potrzeb mieszkańców; dziękujemy zespołom projektowym, które bardzo się zaangażowały oraz wszystkim lublinianom, którzy wzięli udział w głosowaniu – dodaje Agata Czachórska.
W najbliższym czasie IKEA Lublin wraz z Kooperatywą Lubelską będą pracować nad realizacją pomysłu, przygotowując lokal przy ulicy Probostwo, aby stworzyć w nim Wspólną Przestrzeń. Zajmą się także przygotowaniem planu warsztatów i spotkań, które mają się tam odbywać.
W trakcie zakończonego głosowania lublinianie mogli głosować na trzy finałowe projekty społeczne, wypracowane w trakcie procesu „Projekt w Sąsiedztwie”. Oprócz Przestrzeni Wspólnej mieszkańcy Lublina mogli wybrać projekt Cykel Lublin – Rower dla Lublina, zgłoszony przez Krzysztofa Kowalika lub Samodzielnię – Przestrzeń Kreatywną do majsterkowania, która zaproponowali Piotr Skrzypczak, Paweł Cegiełko i Szymon Pietrasiewicz.
Zwycięski projekt – Wspólna Przestrzeń – otrzymał 1149 głosów.
O wygranej zadecydowały zaledwie 32 głosy!
Na Samodzielnię głosowało 1117 osób, a na Cykel Lublin – 330. KB