Wspomaganie z PWSZ

Tłumaczą z języka ukraińskiego i angielskiego, pakują dary, organizują zajęcia dla ukraińskich dzieci, wyjeżdżają po uchodźców na granicę – tak studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie wspomagają uchodźców przy wielkim zaangażowaniu swoich wykładowców i pracowników uczelni.


Pracownicy PWSZ w Chełmie mówią, że studentów trudno utrzymać na zajęciach, bo wszyscy chcą wspierać uchodźców. Z kolei wykładowcy i pracownicy uczelni zapewniają opiekę nad żakami, a także zajęcia z dziećmi i młodzieżą ukraińską, tłumaczenia, pakowanie i rozładunek darów zbieranych w PWSZ w Chełmie. Organizują też wyjazdy po uchodźców na granicę w Dorohusku, Zosinie i Dołhobyczowie. Studenci trzeciego roku Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej są wolontariuszami w DPS w Rejowcu. Ochroną bezpiecznego przyjazdu i przesiadek uchodźców z Ukrainy całodobowo na dworcu PKP zajmują się studenci „Bezpieczeństwa wewnętrznego” i „Mechaniki i budowy maszyn”, a także „Elektrotechniki”, „Budownictwa”.

Studenci dostarczają i roznoszą też na dworcu gorące posiłki przyjeżdżającym tam uchodźcom. Oprócz tego pomagają przy rozładunku i sortowaniu darów w sztabie przy ul. Piotra Skargi 11 w Chełmie. W punkcie Wsparcia Psychopedagogicznego w Katedrze Pedagogiki PWSZ przy ul. Pocztowej organizowana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla ukraińskich dzieci i ich opiekunów. Studenci i wykładowcy uczelni występują też w roli tłumaczy z języka angielskiego i ukraińskiego zarówno na dworcu PKP, jak i na hali MOSiR. Ponadto Dział Współpracy z Zagranicą i Instytut Neofilologii PWSZ zajmuje się tłumaczeniami z języka ukraińskiego, koordynacją grupą tłumaczy oraz prowadzeniem zajęć językowych online dla nauczycieli chełmskich szkół, które mają przyjąć dzieci z Ukrainy.

Zbiórka trwa

Jednym z pierwszych działań podjętych przez chełmską PWSZ była zbiórka darów w sali gimnastycznej siedziby uczelni przy ul. Pocztowej 54. Prowadzona jest ona od 28 lutego, całodobowo. Studenci i pracownicy uczelni przyjmują sortują, pakują i transportują w uzgodnione wcześniej miejsca dostarczane produkty. Są to dary nie tylko od studentów i pracowników uczelni, ale także pozyskiwane od firm prywatnych i darczyńców zza granicy, w tym m.in.: odzież, produkty spożywcze, koce, artykuły kosmetyczne, chemiczne, leki, bandaże.

Noclegi

PWSZ w Chełmie udostępnia miejsca noclegowe uchodźcom z Ukrainy w Domu Studenckim oraz Akademickim Centrum Współpracy Transgranicznej PWSZ w Chełmie. Uczelnia udziela też wsparcia wykładowcom PWSZ w Chełmie pochodzącym z Ukrainy. „Grupa Przyjaciół” z PWSZ w Chełmie w ekspresowym tempie stworzyła w Brzeźnie tymczasowy Ośrodek dla Uchodźców z Ukrainy. Obiekt udostępnił dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie. (red)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here