Wspominamy tych, którzy odeszli

Byli znani ze swojej pracy, zaangażowania, działalności społecznej. Kochali i byli kochani, ale nie ma już ich wśród nas. Jak co roku, przed Dniem Wszystkich Świętych wspominamy tych, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.

Wojciech Zakrzewski zmarł 30 maja br. w wieku 48 lat. Wielu mieszkańcom Chełma i regionu znany był jako dziennikarz lokalnych mediów. W „Nowym Tygodniu” pracował z nami przez wiele lat. Był wielkim pasjonatem kina, laureatem Honorowego Złotego Biletu – nagrody Stowarzyszenia Kina Polskie. Środowisko właścicieli kin, producentów i dystrybutorów filmowych przyznało mu honorowy tytuł „Za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów”. Wojtek współtworzył Dyskusyjny Klub Filmowy „Rewers”, był jednym z organizatorów Festiwalu „Niezła Sztuka”. Stworzył przewodnik „Chełmskie Kina”. Zaangażowanie Wojtka w propagowanie sztuki filmowej doceniono, zapraszając go do jury 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był trzykrotnie nominowany do Nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w kategorii animator kultury, a także do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Wojtek był też założycielem grupy filmowej „Się kręci”, która pod jego kierunkiem w 2014 r. zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Nakręcona Historia” Narodowego Instytutu Dziedzictwa za film „Podziemia Ducha Bielucha”. Jako prezes Stowarzyszenia Integracji Transgranicznej „Łączy Nas Bug” organizował w Chełmie Przegląd Kina Ukraińskiego.

Ks. Wiktor Łopuch zmarł w grudniu 2020 r. w wieku 71 lat. Przez blisko 19 lat był proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Pawłowie. Był też kanonikiem gremialnym Kapituły Chełmskiej oraz kanonikiem honorowym Kapituły Lubelskiej i Kapituły Zamojskiej.

Franciszek Świstowski zmarł w styczniu br. w wieku 88 lat. Był zasłużonym wiceprezesem Chełmskiego Stowarzyszenia Technicznego, wieloletnim dyrektorem i nauczycielem Technikum Mechanicznego oraz Zespołu Szkół Mechanicznych w Chełmie. Absolwenci chełmskich „Machajów” pamiętają go jako dobrego człowieka, dyrektora i wychowawcę.

Alina Banach – zmarła w styczniu br. Była przewodniczącą Klubu Seniora Krasnostawskiego Domu Kultury, kierownikiem Zespołu Śpiewaczego „Biesiada” oraz członkiem Rady Seniorów Miasta Krasnystaw. Pod jej przewodnictwem Klub Seniora stał się prężnie działającą organizacją skupiającą prawie 70 osób.

Tadeusz Wójcik – zmarł w kwietniu br. w wieku 63 lat. Był naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraśniczynie. Za pracę na rzecz ochrony przeciwpożarowej został odznaczony i wyróżniony odznaką „Wzorowy Strażak”, Brązowym, Srebrnym oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Marcin Czarnecki – zmarł w kwietniu br. w wieku 50 lat. Od stycznia 2019 r. był prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie, które wyniósł do rangi dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Wcześniej pod jego wodzą Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami co roku przynosiło zyski i dywidendą zasilało miejską kasę. Najbliżsi współpracownicy wspominają go jako wspaniałego menedżera, kreatywnego lidera i wizjonera, który miał jeszcze tak wiele planów.

Wiesław Paluch założyciel i właściciel stoku narciarskiego w Bobliwie (powiat krasnostawski), jednego z niewielu w województwie lubelskim. Ogromnie cieszyło go, że z jego stoku co roku korzystają ludzie, którzy tak jak on kochają narciarstwo.

Jerzy Krasowski zmarł w maju br. Chełmianin, absolwent ZST w Chełmie, założyciel i trener w klubie zapaśniczym ULKS Olimpijczyk Chełm. Z powodzeniem zaszczepiał w młodzieży miłość do sportu.

Elżbieta Zając zmarła 25 września br. w wieku 83 lat. Była wieloletnią dyrektorką Zespołu Szkół Medycznych w Chełmie, wychowawcą wielu pokoleń pielęgniarek, pedagogiem, społecznikiem. Przez trzydzieści lat pracowała w „Chełmskich Medykach” jako nauczycielka przedmiotów zawodowych, historii, psychologii, pedagogiki i socjologii, nauki o społeczeństwie. Na trwale wpisała się w historię tej Szkoły i chełmskiego pielęgniarstwa.

Ks. Marcin Kubiak zmarł w październiku br. w wieku 36 lat. Pochodził z gminy Ruda-Huta i tam – w rodzinnej parafii – odprawiono uroczystości pogrzebowe. Był wikariuszem w parafiach w Łęcznej, Lublinie, Puławach. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here