Wśród ksiąg natchnionych i uduchowionych

38 oficyn wydawniczych zaprezentuje swoją ofertę na XXII Targach Wydawców Katolickich, które odbędą się od 19 do 21 listopada br. w holu Collegium Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


Tegoroczna edycja Targów w Lublinie wpisuję się w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, tegoroczne uroczyste obchody 450-lecia podpisania unii lubelskiej i rozpoczynający się wkrótce Rok Jana Pawła II, ogłoszony z okazji zbliżającej się – maj 2020 – setnej rocznicy urodzin papieża Polaka.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 19 listopada o godz. 10. Na stoiskach oficyn oprócz tradycyjnych książkowych wydawnictw, pojawią się także e-booki, i książki w formie elektronicznej. Można będzie się z nimi zapoznawać codziennie od godz. 9 do 18.

Wśród 38 wystawców są oficyny wydawnicze z całego kraju, także z małych miejscowości. M.in. zapoznamy się z ofertą Instytutu Wydawniczego „PAX”, Domu Wydawniczego Rafael, Klubu Książki Katolickiej, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Wydawnictwa Agapie, Wydawnictwa Naukowego UAM, Pallottinum i wielu innych. Lublin reprezentowany będzie przez wydawnictwa: Karolina Jabłońska-Stanek, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, Towarzystwo Naukowe KUL, Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium, Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej, Wydawnictwo KUL, Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia.

Co roku organizatorzy ubogacają program, zapraszając do Lublina znanych polskich artystów.  W tym roku uroczysty koncert „Serce dla Ciebie, Polsko” odbędzie się 20 listopada o godz. 19 w auli im. Kard. Stefana Wyszyńskiego KUL. Wystąpią Danuta Stankiewicz  – śpiew,  Mariusz Jaśko – śpiew, Filip Borowski – recytacje oraz zespół muzyczny Piotra Kubackiego. W zamyśle organizatorów koncert będzie odnosił się do historii Polski. Usłyszymy m. in. „Bogurodzicę, „Rotę”, czy „Marsz Pierwszej Brygady. Wstęp jest bezpłatny.

W tym roku XXII Targom towarzyszyć będzie konferencja z okazji 130-lecia urodzin Zofii Kossak pt. „Zofia Kossak, pisarka z Ziemi Lubelskiej”. Odbędzie się ona 20 listopada w godz. 9.30-14.00 w sali 1013 w Collegium Jana Pawła II.

Również 20 listopada od 16 do 18 odbędzie się spotkanie – Gmach Główny KUL, tzw. stara aula – z ks. Arkadiuszem Paśnikiem. Ksiądz – na co dzień proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Lublinie – jest także pisarzem, którego twórczość jest – wg słów organizatorów Targów – pisarstwem: „szczerym do bólu, bez owijania w bawełnę, autobiograficznym”.

Organizatorem XXII Targów Wydawców Katolickich jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich w Warszawie oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Honorowym patronatem objęli je metropolita lubelski – abp  Stanisław Budzik, wojewoda lubelski, marszałek województwa Jarosław Stawiarski, ks. prof.  Antoni Dębiński, rektor KUL. Natomiast jednym z patronów medialnych jest „Nowy Tydzień”.

Monika Skarżyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here