Wszczepią najmniejszy rozrusznik serca

Na poniedziałek, 20 lutego w Klinice Kardiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie zaplanowano – po raz pierwszy w regionie – wszczepienie najmniejszego na świecie stymulatora serca – MICRA TPS.
– To, że Klinika Kardiologii SPSK 4 w Lublinie wykona pionierską w regionie lubelskim operację wszczepienia stymulatora MICRA TPS, z pewnością nikogo nie zdziwi. Mamy odpowiednie zaplecze techniczne, potencjał kadrowy a przede wszystkim otwartość na wszelkie nowatorskie metody leczenia pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi – mówi Marta Podgórska, pełnomocnik dyrektora ds. kontaktów z mediami.
Zaplanowano trzy zabiegi, które przeprowadzą: dr n. med. Tomasz Sodolski, dr n. med. Andrzej Głowniak i dr Marcin Janowski.

MICRA TPS:

1. Micra TPS jest wielkości kapsułki witaminowej.
2. Wszczepienie tego rozrusznika nie wymaga nacięcia chirurgicznego w klatce piersiowej, co eliminuje potencjalne źródło powikłań. Mikroskopijna bateria pozwala urządzeniu działać 10 lat.
3. Micra TPS jest wszczepiana przez niewielkie nacięcie w żyle udowej bezpośrednio do prawej komory serca.
4. Pacjent z tym implantem może bez problemu przechodzić badania rezonansem magnetycznym.
5. Pierwsza implantacja stymulatora MICRA TPS odbyła się w 2013 r. W Polsce rozrusznik ten wszczepiany jest od 2016 r. Nosi go już u nas ponad 60 pacjentów.