Wszystkie dzieci nasze są…

Elwira Przybyska, kanclerz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie oraz Jarosław Stawiarski, podpisują umowę na dofinansowanie projektu pn. „Czas na przedszkole”, który będzie realizowany w .... Kraśniku, rodzinnym mieście marszałka województwa

Pod koniec marca marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski podpisał umowy na dofinansowanie projektów w ramach edukacji przedszkolnej z trzema beneficjentami Regionalnego Programu Operacyjnego WL na lata 2014-2020. Wśród tych, którzy otrzymali dofinansowanie znalazły się podlubelska Gmina Strzyżewice, Gmina Ryki oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, która uruchomi przedszkole w… Kraśniku.

– To już czwarty konkurs dedykowany wsparciu w obszarze edukacji przedszkolnej. Zainteresowanie dofinansowaniem do powstawania nowych miejsc opieki oraz dostosowywania, już istniejących, do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami wciąż jest u nas bardzo dużo – mówił podczas podpisania umów marszałek Jarosław Stawiarski.

W konkursie złożonych zostało 80 wniosków na łączną kwotę blisko 110 mln zł. Ostatecznie, dofinansowanie uzyskało 13 projektów o wartości blisko 19,5 mln zł, z czego wkład ze środków UE stanowi nieco ponad 16,5 mln zł.

W przedświąteczny wtorek marszałek Stawiarski podpisał trzy umowy z beneficjentami, na łączną kwotę ponad 4,6 mln zł (w tym kwota dofinansowania unijnego to blisko 4 mln zł). Umowy odebrały Gmina Strzyżewice i Gmina Ryki, które projekty zrealizują na swoim terenie oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. O tym gdzie projekt pn. „Czas na przedszkole”, o którego dofinansowanie ubiegała się lubelska uczelnia, będzie realizowany, urząd w wydanym komunikacie rozesłanym do mediów już nie poinformował. Dlaczego? Być może przez miejsce, w którym zostanie zrealizowany. To Kraśnik, z którego pochodzi… marszałek województwa.

– Jarosław Stawiarski robi wszystko, by podreperować wizerunek miasta i gminy, od jakiegoś czasu porównywanej z Wąchockiem, z której śmieją się w całej Polsce, a to przez strefę wolną od LGBT+, czy też od 5G. Dofinansowaniem różnych inwestycji, takich jak wcześniej basen czy drogi, a teraz przedszkole nagradza swoich „niezłomnych” krajanów – pokpiwa Bożena Lisowska, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego z Platformy Obywatelskiej, partii opozycyjnej do rządzącej w regionie i kraju Zjednoczonej Prawicy.

Małgorzata Orzeł, dyrektor Centrum Projektów Zewnętrznych w WSPA poproszona o komentarz do realizowanego projektu odpowiedziała nam, że „WSPA jako Uczelnia wyższa od lat inwestuje w edukację i wychowanie najmłodszych. Teraz otwiera nowe przedszkole na terenie miasta Kraśnika.” W ramach projektu powstanie przedszkole dla 45 dzieci w wieku 3-5 lat, w tym także z niepełnosprawnością. Placówka będzie posiadała rozszerzoną ofertę edukacyjną o zajęcia dodatkowe, wyrównujące stwierdzone deficyty. Zajęcia będą prowadzone przez 12 miesięcy w 3 grupach 15 osobowych (od września 2021 do lipca 2022), bez przerw zimowej i wakacyjnej. LK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here