Wybory prezydenckie metodą mieszaną

Do wyborczych urn pójdziemy 28 czerwca

W niedzielę, 28 czerwca, obędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich, a ewentualna druga – dwa tygodnie później, czyli 12 lipca – ogłosiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu. Głosowanie ma się odbyć metodą mieszaną, czyli w lokalach wyborczych, a dla chętnych -korespondencyjnie.

W ubiegłym tygodniu ustawa o „szczególnych zasadach organizacji wyborów prezydenckich” weszła w życie. Została podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Z kolei marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła, że pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę, 28 czerwca, zaś druga (prawdopodobnie do niej dojdzie) – dwa tygodnie później, czyli 12 lipca. Głosowanie ma się odbyć metodą mieszaną, czyli w lokalach wyborczych, a dla chętnych – korespondencyjnie. Ta druga możliwość jest oczywiście związana z trwającą w Polsce od trzech miesięcy epidemią koronawirusa.

Kandydaci zgłoszeni do wyborów zaplanowanych na 10 maja, które ostatecznie nie doszły do skutku, mogą wziąć udział w „nowych wyborach” bez konieczności ponownego zbierania 100 tysięcy podpisów poparcia. Do środy, 10 czerwca 100 tys. podpisów będą musiały złożyć komitety nowych kandydatów. W takiej sytuacji jest Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej. Przypomnijmy, że prezydent Warszawy zastąpił w „roli kandydata” Małgorzatę Kidawę-Błońską, wicemarszałek Sejmu.

28 czerwca o reelekcję będzie się ubiegać popierany przez Prawo i Sprawiedliwość prezydent Andrzej Duda. Jego głównymi konkurentami, oprócz wspomnianego Trzaskowskiego, będą: Szymon Hołownia (niezależny), Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe), Robert Biedroń (Lewica) i Krzysztof Bosak (Konfederacja). Pozostali kandydaci to kojarzeni z prawicą Mirosław Piotrowski, Stanisław Żółtek i Marek Jakubiak oraz organizujący protesty przedsiębiorców Paweł Tanajno.

Prezydent, zgodnie z Konstytucją, jest „najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej”. Wybierany jest na 5-letnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem zostaje kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów, dlatego o wyniku wyborów prezydenckich w Polsce decyduje przeważnie druga tura. W 2015 roku Andrzej Duda pokonał w niej Bronisława Komorowskiego. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here