Wybrzmią najpiękniejsze kolędy

Smakowicie pachnący, roztaczający świąteczną aurę, z bożonarodzeniowymi dźwiękami i kulinarnymi smakami. Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany przez redakcję „Nowego Tygodnia” już na stałe wpisał się w kalendarz miejskich imprez, których nie można przegapić. W tym roku spotkamy się tradycyjnie na hali sportowej w niedzielę poprzedzającą święta, czyli 17 grudnia. A już dziś prezentujemy zespoły, które tego dnia melodią wprowadzą nas w świąteczny klimat.

CudaWianki z gminy Dorohusk

Zespół powstał w 2016 roku pod kierownictwem Marcina Watrasa. Mimo to, może się pochwalić sporym dorobkiem nagród oraz wyróżnień. Największe dotychczasowe sukcesy to: udział w koncercie finałowym Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, I miejsce w kategorii zespołów z kapelą na VI Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych w Werbkowicach, II miejsce w kategorii zespołów z akompaniamentem na XVI Festiwalu Kolęd i Szczodrywek we Włodawie, I miejsce w kategorii zespołów na VIII Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Dubience, oraz I miejsce w kategorii kapel na XXIII Regionalnym Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Rejowcu.
Zespół reprezentował także powiat chełmski podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie pod Warszawą. Ponadto uświetnia wiele imprez oraz uroczystości na terenie całego powiatu, wykonując wiele koncertów charytatywnych.
– Praca na próbach, jak również występy są dla nas wielką przyjemnością i radością – podkreślają członkowie zespołu.

Zespół Koral z gminy Kamień

Zespół powstał w 2008 roku. Został założony przez Piotra Czapkę. Od samego początku swojego istnienia aktywnie uczestniczy i zdobywa liczne, wysokie nagrody na przeglądach, festiwalach oraz konkursach, reprezentując tym samym gminę kamień oraz powiat chełmski. Zespół w swoim dorobku posiada wiele statuetek, pucharów, dyplomów i nagród za zaangażowanie w kultywowanie tradycji. W swoim dorobku może pochwalić się m.in.: I miejscem w XX Regionalnym Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Rejowcu, w którym wzięło udział aż 45 zespołów, IV miejscem i wyróżnieniem podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, w którym wystąpiło 132 kapel, oraz II miejscem podczas XIV edycji Festiwalu Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem we Włodawie Koral. Zespół Koral reprezentował także powiat chełmski na arenie międzynarodowej podczas uroczystości dożynkowych w Kutinie na Chorwacji. W swoim repertuarze ma piosenki ludowe, biesiadne, patriotyczne i kościelne. Kierownikiem zespołu jest Barbara Dzieńkowska, a instruktorem i nauczycielem jest Bogdan Depta.

Zespół Radość z gmina Rejowiec Fabryczny

Niedawno, bo jesienią 2016 r. obchodził jubileusz 35-lecia istnienia. Zespół śpiewaczy Radość został bowiem założony w 1981 roku. Śpiewa piosenki ludowe, biesiadne, religijne, patriotyczne i okolicznościowe. Występuje na imprezach organizowanych lokalnie: jarmarkach, dożynkach i spotkaniach okolicznościowych. Bierze udział w festiwalach i przeglądach, otrzymując nagrody i wyróżnienia m.in. II miejsce na VI Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych w Werbkowicach, wyróżnienie na II Powiatowym Przeglądzie Poezji Śpiewanej „Wyśpiewać Poezję”, oraz wyróżnienie na XXIII Regionalnym Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Rejowcu. Kierownikiem zespołu jest Tadeusz Kubacki.

Zespół Siedliszczanie znad Wieprza z Siedliszcza

Zespół oficjalnie powstał 1 lutego 2004 roku. Choć tak na prawdę, został wtedy reaktywowany po przeszło 10 latach. Już bowiem w 1994 roku funkcjonowała na terenie gminy kapela ludowa. Za stronę muzyczną, próby zespołu, opracowywanie repertuar i przygotowanie do występu odpowiedzialna jest Jolanta Jędruszak. Siedliszczanie wykonują piosenki i przyśpiewki ludowe, charakterystyczne dla regionu lubelskiego, a na potrzeby konkursów czy przeglądów sięgają również po inne utwory. Występują w strojach krzczonowskich. Siedliszczanom znad Wieprza od samego początku towarzyszy dziecięcy zespół ludowy „Kłosy”. Oba zespoły niejednokrotnie występują razem na scenie, stanowiąc piękny przykład łączenia pokoleń dzięki muzyce. Stronę muzyczną zespołu stanowią głównie panie, wspierane przez instrumentalistów (bębenek, kontrabas, skrzypce, akordeon). To właśnie grana na żywo muzyka jest niewątpliwym atutem zespołu. Zespół uświetnia uroczystości gminne i powiatowe, bierze udział w licznych konkursach, przeglądach i spotkaniach. Do najważniejszych należą występy na jarmarkach w Holi, Pawłowie, Bełżcu, na Trawnickiej Zacierze, Międzynarodowym Festiwalu Ludowym „Łączy Nas Kultura” w Łopienniku Nadrzecznym czy Festiwalu Kultury Karpat w Trzcinicy.
Zespół jest też laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. III miejsce w Regionalnym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych- eliminacje w Chełmie, III miejsce na Festiwalu Piosenki i przyśpiewki ludowej „Trawnicka Zaciera” w Trawnikach, III miejsce w I Międzynarodowym Festiwalu Ludowym „Łączy Nas Kultura” w Łopienniku Nadrzecznym, wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie, I miejsce na VI Powiatowym Festiwalu Piosenki Strażackiej w Dorohusku, wyróżnienie na XVIII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych, Kapel i Śpiewaków ludowych w Horodysku.
Za swoje zasługi i zaangażowanie społeczne członkowie zespołu zostali odznaczeni Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi w 2014 roku. (opr. mg)