Wybudują nowe bloki

W Chełmie przybędzie mieszkań. W przygotowaniu jest kilka inwestycji. Kolejny blok mieszkalny powstanie przy jednostce wojskowej. Z kolei swój piąty budynek przy ul. Synów Pułku zamierza wybudować Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Chełmski magistrat wydał pozwolenie na budowę kolejnego bloku wielorodzinnego w rejonie ulicy Lubelskiej. Chodzi o tereny w okolicy chełmskiej jednostki wojskowej, dla których miasto zmieniło miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dopuszczając tam budowę nowych mieszkań.
– Jest to także rodzaj wsparcia, jakiego udzielamy wojsku, co wiąże się z zapowiedziami rozbudowy chełmskiego garnizonu – podkreśla Agata Fisz, prezydent Chełma. – Naszą wolę szerokiej współpracy i udzielenia wszelkiej możliwej pomocy deklarowaliśmy wielokrotnie, a odpowiednie wystąpienia w tej sprawie kierowaliśmy zarówno do poprzednich jak i obecnych władz resortu wojskowego. Jeszcze kilka lat temu podejmowałam liczne starania o utrzymanie wojska w Chełmie. Dziś jako miasto zapewniamy pomoc w ewentualnej rozbudowie garnizonu, chociażby dokonując zmian planów zagospodarowania przestrzennego. Z perspektywy Chełma to bardzo cenne, gdyż rozwój jednostki wojskowej ma pozytywny wpływ dla gospodarki – więcej żołnierzy i ich rodzin to przecież większy popyt na lokalnym rynku handlu i usług.
Niezależnie od wydanego pozwolenia na budowę nowego bloku, miejscy urzędnicy pracują nad zmianą planu zagospodarowania dla kolejnego terenu wojskowego przy ul. Trubakowskiej. Tam również mają powstać bloki i mieszkania, a nowy plan ma szansę wejść w życie w drugiej połowie bieżącego roku.
Nowe bloki dla potrzeb wojska to nie jedyne inwestycje mieszkaniowe, jakie są planowane w naszym mieście. Do budowy kolejnego bloku przymierza się Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Ta miejska spółka od kilku lat rozbudowuje nowe osiedle przy ul. Synów Pułku, gdzie znajdują się już cztery bloki. Niebawem spółka ma opracować projekt techniczny na budowę piątego budynku, w którym znajdą się mieszkania dla kolejnych kilkudziesięciu rodzin.
Jak zapewniają władze miasta do nowych inwestycji mieszkaniowych przymierzają się także deweloperzy. We wstępnych planach jest budowa kilku kolejnych bloków.
– Docierają do nas takie informacje od potencjalnych inwestorów, którzy mają w planach nawet budowę całych osiedli, z rekreacyjnymi terenami zielonymi, czy miejscami chociażby na przedszkole lub żłobek – tłumaczy Agata Fisz. – Są to jednak przedsięwzięcia komercyjne więc szczegóły w odpowiednim czasie przestawią zapewne sami deweloperzy. Ze strony miasta i podległych jednostek są konieczne za to uzgodnienia dotyczące chociażby układu drogowego, zgodności z planem zagospodarowania itp., i pod tym względem jesteśmy otwarci na wszelkie nowe inwestycje w mieście.
Samo miasto chce także podjąć działania dotyczące rynku nieruchomości. We wstępnych planach jest budowa kolejnych mieszkań komunalnych oraz bloków w ramach programu „Mieszkanie Plus”. W Chełmie nie ma jednak obecnie żadnych terenów skarbu państwa, które mogłyby być na ten cel wykorzystane.
– Będziemy w ciągłym kontakcie ze służbami wojewody i jeśli zostaną wskazane tereny, które mogłyby być przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne w ramach „Mieszkanie Plus”, jesteśmy otwarci, by przystąpić do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – zapewnia prezydent Chełma.
Według informacji chełmskiego magistratu w tym roku wydano już 21 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych oraz 95 mieszkań w budynkach wielorodzinnych. (ptr)