Wyciągną lekarstwa z roślin

Umowę powołującą Polsko-Chińskie Centrum Badawcze Green Pharmaceuticals podpisali rektor UMCS, prof. dr hab. Stanisław Michałowski i prof. Weike Su z Zhejiang University of Technology

5 lipca br. prof. dr hab. Stanisław Michałowski i prof. Weike Su podpisali umowę o współpracy między Zhejiang University of Technology i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na jej mocy powstało Polsko-Chińskie Centrum Badawcze Green Pharmaceuticals.

To kolejna umowa zawarta przez UMCS z Zhejiang University of Technology.
– Pierwsza, podpisana w listopadzie 2016 roku, dotyczy porozumienia o współpracy w zakresie promocji i rozwoju wymiany akademickiej i naukowej, zaś ta podpisana w lipcu 2017 stanowi doskonały przykład dynamicznego rozwoju wzajemnej współpracy, która będzie obejmować także prowadzenie wspólnych badań – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Współpraca będzie obejmowała otrzymywanie, separację i oczyszczanie substancji aktywnych pochodzenia roślinnego z różnego typu ekstraktów roślinnych, mogących znaleźć zastosowanie w medycynie. Działalność Polsko-Chińskiego Centrum Badawczego Green Pharmaceuticals prowadzona będzie przede wszystkim w laboratoriach Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS w Lublinie, z wykorzystaniem znajdującej się tam aparatury badawczej.
Podpisanie tej umowy poprzedziła dwudniowa Polsko-Chińska Konferencja Naukowa „Farmacja – Biologia – Chemia – IT, nowe aspekty i innowacje”, organizowana w ECOTECH-COMPLEX, w której uczestniczyli naukowcy z UMCS i ZJUT. – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie aktywnie współpracuje z instytucjami naukowo-badawczymi Chin, dbając również o rozwój współpracy kulturalnej – od kilku lat w UMCS prowadzi również działalność Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa, które promuje historię i kulturę Chin w Lublinie – dodaje rzecznik UMCS.
Zhejiang University of Technology to jeden z kluczowych uniwersytetów prowincji Zhejiang, założony wspólnie przez rząd prowincji Zhejiang i Ministerstwo Edukacji. ZJUT współpracuje z ośrodkami akademickimi w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Japonii, Belgii, Australii, Rosji, Korei, Holandii, Szwecji, Austrii, ale także Hongkongu i Macao. MG