Wyciek gazu z cysterny

Awaria kolejowej cysterny wypełnionej gazem. Jeden z zaworów rozszczelnił się i doszło do wycieku. Niepokojący zapach w porę poczuli SOK-iści.

Około godz. 19:30, w poniedziałek (2 maja), na stanowisko kierowania straży pożarnej dotarło zgłoszenie na stację kolejową Chełm Wschodni. Funkcjonariusze SOK, którzy patrolowali teren, zwrócili uwagę na jedną z cystern ze skroplonym gazem LPG, stojącą na bocznicy kolejowej. Ulatniający się gaz był mocno wyczuwalny. Jak się zaraz okazało, doszło do wycieku z nieszczelnego zaworu spustowego cysterny.

Informacja postawiła na nogi chełmskie służby. Skierowany na miejsce patrol policji kierował ruchem na równoległym odcinku DK12, zaś strażacy w porozumieniu z koleją całkowicie wstrzymali ruch i odłączyli napięcie w obrębie stacji. Istniało zagrożenie wybuchem.

Strażacy wyznaczyli strefę bezpieczną, podali dwa prądy wody w celu rozproszenia mieszaniny gazowej, schłodzili cysternę i odkręcili zawór. Cały czas monitorowali stężenie gazu miernikami. Następnie na miejscu pojawili się pracownicy Terminala przeładunkowego gazów płynnych w Brzeźnie, którzy wraz ze strażą wymieni uszczelkę w zaworze i naprawili awarię. Akcja trwała 3,5 godz., a brało w niej udział 29 strażaków-ratowników z Chełma oraz OSP Staw, Kamień i Zarzecze. (pc, fot. kpt. Paweł Krystynek)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here