Wycinanki po chełmsku

Muzeum Ziemi Chełmskiej otrzymało 44 tys. zł dotacji na realizację projektu „Papier, nożyce, talent. Opowieść o chełmskich wycinankarkach”. Przybliży on twórczość dwóch artystek ludowych: Marii Chaberko z Chełma i Stanisławy Mąki z Rożdżałowa.

Z 1846 wniosków, które wpłynęły do tegorocznej edycji programu „EtnoPolska” Narodowego Centrum Kultury (popularyzującego tradycje ludowe), wyłoniono 308 beneficjentów. Wśród nich znalazł się projekt „Papier, nożyce, talent. Opowieść o chełmskich wycinankarkach”, przygotowany przez Małgorzatę Podlewską-Bem i Ilonę Sawicką z działu etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie. Wysokość przyznanego dofinansowania to 44 tys. zł.

– Poprzez realizację tego projektu pragniemy przedstawić sylwetki dwóch wyjątkowo uzdolnionych twórczyń: Marii Chaberko z Chełma i Stanisławy Mąki z Rożdżałowa – mówi M. Podlewska-Bem. – Tak, jak różne są prace tych dwóch twórczyń, tak odmiennie chcemy o ich wycinankowej pasji opowiedzieć. W pierwszym przypadku poprzez organizację wystawy zatytułowanej „Papierkowa królowa. Maria Chaberko i jej sztuka (nie)marnowania papieru” oraz publikację książkową, towarzyszącą ekspozycji. W drugim przypadku poprzez bezpośrednie spotkanie ze Stanisławą Mąką i warsztaty wycinankowe, które poprowadzi. Będą też inne działania i atrakcje dla dorosłych oraz dzieci.

W związku z realizacją projektu chełmianie proszeni są o współpracę przy organizacji wystawy „Papierkowa królowa”. Jeżeli ktoś posiada wycinanki Marii Chaberko (nestorka chełmskich plastyków amatorów zmarła w 1992 r., często ofiarowywała swoje wycinanki znajomym) oraz jej zdjęcia, m.in. z wystaw, kiermaszów, w których uczestniczyła, proszony jest o kontakt z Działem Etnografii Muzeum w Chełmie, tel. 82 565 47 84. M. Chaberko stworzyła około 800 sztuk wycinanek. Są to prace niepowtarzalne, m.in. secesyjne witraże, sceny rodzajowe, stylizowane kraty, pejzaże, zwierzęta i przede wszystkim kwiaty. (mo, fot. G. Zabłocki, Muzeum Ziemi Chełmskiej)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here