Wyklęty powróci do Włodawy

W związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą śmierci Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”, dowódcy oddziału Wolność i Niezawisłość, zaplanowano uroczyste przeniesienie jego szczątków z Siemienia do rodzinnej Włodawy. Zostanie pochowany ponownie na cmentarzu wojennym przy ul. Lubelskiej. Wstępna data uroczystości to sobota, 13 maja. Być może w uroczystościach uczestniczyć będzie prezydent Andrzej Duda.

W ub.r. na podstawie decyzji wojewody lubelskiego przeprowadzono ekshumację szczątek „Jastrzębia”, pochowanego w warunkach konspiracyjnych w Siemieniu. Pobrano próbki do badań DNA, aby ostatecznie potwierdzić identyfikację. Ogłoszenie wyników badań ma się odbyć niebawem.
Przeniesieniem szczątków z Siemienia koło Białej Podlaskiej zajmuje się i wojewoda lubelski. Całość spraw koordynuje jego pełnomocnik Waldemar Podsiadły. – Wszystko od wielu miesięcy jest przygotowywane do tego wydarzenia – mówi pełnomocnik. – Czekamy na potwierdzenie badań genetycznych. Nie może być bowiem mowy o żadnej pomyłce.
Marcin Krzysztofik z lubelskiego oddziału IPN, bardzo blisko współpracujący z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, odpowiedzialnym za identyfikację zwłok wielu żołnierzy wyklętych, informuje, iż najprawdopodobniej w drugiej połowie marca zostanie w kancelarii prezydenta na konferencji prasowej potwierdzona tożsamość szczątków Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”. To otworzy drogę do przeniesienia ich do Włodawy. Majowy termin wydaje się być realny.

Z kolei wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, pytany przez nas o tę sprawę podczas jego poniedziałkowej wizyty we Włodawie, potwierdził fakt planowanego państwowego pochówku „Jastrzębia”. – Zrobię wszystko, aby majowy termin został dotrzymany i wydaje mi się, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Co prawda był mały problem z chętnymi do wykonania pomnika w ramach ogłoszonego konkursu, ale na pewno uda nam się to rozwiązać. Projekt pomnika mamy, więc z tym problemów raczej być nie powinno. (pk)
* * *
Por. Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb” był dowódcą Polskiego Podziemia Antykomunistycznego walczący na terenie Polesia Zachodniego. Oddział „Jastrzębia” wsławił się wieloma spektakularnymi akcjami m.in. opanowaniem w lutym 1946 r. Parczewa, zajęciem w kwietniu 1946 roku lotniska Armii Czerwonej w Lubowierzu, rozbiciem w następnym miesiącu plutonu wojsk NKWD, zatrzymaniem w lipcu 1946 roku siostry Bieruta – Zofii Malewskiej oraz atakiem na Radzyń Podlaski w dniu 31 grudnia 1946 roku. Najbardziej spektakularną akcją oddziału było opanowanie 22 października 1946 roku Włodawy, rozbicie PUBP i uwolnienie 76 więzionych w nim osób. Jastrząb zginął w dniu 3 stycznia 1947 w wyniku ran odniesionych podczas ataku na grupę ochronno-propagandową ludowego WP stacjonującą w Siemieniu. Postanowieniem z 20 sierpnia 2009 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie „Jastrzębia” i jego brata „Żelaznego” Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta.