Wypłata z poślizgiem

Chełmianka zatrudniona w ramach projektów Centrum Integracji Społecznej nie mogąc doczekać się przelewu wynagrodzenia za pracę, zgłosiła się do naszej redakcji. – Odsyłają nas z kwitkiem – mówiła nasza czytelniczka, ale wkrótce potem świadczenie wypłacono.

CIS istnieje w Chełmie od blisko 16 lat i jest to placówka, pomagająca podnieść kwalifikacje i wyjść na prostą osobom bezrobotnym, niepełnosprawnym, ale też bezdomnym, uzależnionym czy zwolnionym z zakładów karnych. Uczestnictwo w zajęciach CIS trwa od 6 do 12 miesięcy. Osoby objęte wsparciem realizują tzw. indywidualny program zatrudnienia socjalnego w grupach zawodowych (remontowe, kulinarne, gospodarcze-porządkowe). Zatrudnioną w jednej z takich grup jest nasza Czytelniczka (nazwisko do wiadomości redakcji), która w ubiegłym tygodniu poprosiła w „Nowym Tygodniu” o interwencję w sprawie wypłaty wynagrodzenia, a konkretnie tzw. świadczenia integracyjnego.

– Pieniądze zwykle przychodziły na konto w połowie miesiąca, a teraz wciąż ich nie ma. Czyżby trzymano je na procent? – dociekała nasza rozmówczyni. – Dopytujemy o to trzeci dzień, ale odsyłają nas z kwitkiem. Do tego obiady, które mamy wpisane w umowie, są niesmaczne i nie zawsze każdy je otrzymuje.

Dyrektorka chełmskiego CIS była w ubiegłym tygodniu nieobecna w placówce. Osoba, która ją zastępowała, tłumaczyła, że doszło do awarii systemu bankowego, co uniemożliwiało dokonanie przelewów, zapewniając, iż księgowa trzyma rękę na pulsie, a ludzie otrzymają wypłaty najszybciej, jak to będzie możliwe. Informowała przy tym, że zgodnie z umową wypłaty świadczeń mają być realizowane do 25. dnia miesiąca.

Potwierdzają to w oficjalnej odpowiedzi, którą w tej sprawie otrzymaliśmy z chełmskiego ratusza (CIS jest jednostką podległą miastu): „Zgodnie z Regulaminem Uczestnika Centrum Integracji Społecznej w Chełmie wypłata świadczenia integracyjnego jest do 25-go każdego miesiąca. Od 16.07.2022 do 18.07.2022 trwały prace techniczne w Banku Pekao SA i nie działały konta firmowe. Dnia 19.07.2022 konta były dostępne i świadczenia integracyjne zostały wypłacone uczestnikom. Zgodnie z ustawą o zatrudnieniu socjalnym uczestnikowi przysługuje gorący posiłek, jeżeli jest obecny na zajęciach. Obiady wydawane w Centrum są świeże i bardzo urozmaicone: trzy razy w tygodniu jest drugie danie, dwa razy w tygodniu jest zupa, do tego deser, kompot”. (mo)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here