Wyprawa rowerowa latem — jak się do niej przygotować?

Turystyka rowerowa coraz bardziej zyskuje na popularności. Wraz z nastaniem cieplejszej połowy roku pierwsze promienie słońca wyciągają z domów rzesze amatorów jednośladów. Nic w tym dziwnego – rower to ekonomiczny, zdrowy i ekologiczny środek, pozwalający przemieszczać się na mniejszych oraz względnie dużych odległościach. Aby czerpać radość z wycieczek na dwóch kołach, warto się do nich przygotować. Pozwoli to zaoszczędzić nieprzyjemnych sytuacji, kiedy to brak planu sprawi, że całe przedsięwzięcie skończy się wcześniej, niż zakładaliśmy. Wyprawa rowerowa jest zawsze świetnym pomysłem, o ile jest on przemyślany.

Serwis

Czy to w przypadku pierwszej, czy kolejnych wypraw rowerowych podstawą bezpieczeństwa w trasie jest zadbanie o stan techniczny roweru. Podczas zakupu warto porozmawiać o tym ze sprzedawcą i podjąć odpowiednie kroki, by nasz nowy nabytek, po wyjeździe ze sklepu, nadawał się do użytkowania. W przypadku korzystania z posiadanego wcześniej pojazdu koniecznie trzeba przygotować go do nadchodzących wyzwań. Szczególnie, gdy rozpoczynamy sezon letni i nasz rower zimował w garażu czy piwnicy, należy:

 • pozbyć się brudu (kurzu, błota, tłuszczu),
 • nasmarować łańcuch oraz elementy takie jak stery czy piasty,
 • skontrolować stan opon w zakresie ogumienia oraz ciśnienia,
 • skontrolować stan klocków hamulcowych,
 • skontrolować oświetlenie.

Kierunek

Letnie miesiące otwierają wiele kierunków, które nie dla wszystkich rowerzystów dostępne są w okresie zimowym. Nie zwalnia to jednak z obowiązku określenia celu swojej wyprawy. Świadomość długości trasy, stałych warunków drogowych, atrakcji, jakie spotkamy podczas jazdy, pozwolą na odpowiednie rozłożenie podróży w czasie.

Odzież

W trakcie jazdy rowerowej istotny jest komfort i swoboda użytkownika. Zadbanie o odpowiednią odzież jest zatem koniecznością. Przemyślany strój zapewni nie tylko wygodę, ale zagwarantuje także bezpieczeństwo podczas aktywności w siodełku. Odzież powinna stanowić ochronę przed upadkiem i obtarciami, jak również przed nasłonecznieniem, wiatrem oraz deszczem.

W sezonie wiosenno-letnim podstawowym elementem garderoby będą zdecydowanie koszulki kolarskie (np. cycleshop.pl/koszulki-na-rower,c68.html) i spodenki kolarskie (np. cycleshop.pl/spodenki-na-rower,c72.html). Specyficzny krój, materiały niechłonące potu, membrany zatrzymujące deszcz z dala od skóry to podstawowe cechy, jakie posiadać powinna odzież rowerzysty.

Przydatne będą również rękawiczki pozwalające uniknąć obcierania dłoni oraz posiadające system antypoślizgowy zapewniający pewny chwyt kierownicy.

Żywność

Żywienie w trasie to temat, którego nie należy omijać. Podstawą oczywiście jest woda. Dbałość o dostęp do wody to gwarancja, że się nie odwodnimy, a nasza kondycja i morale pozostaną na wymaganym poziomie. Podręczne, pełnowartościowe przekąski to świetny sposób na szybkie dodanie sobie energii. Główne posiłki możemy spożywać w przydrożnych barach, motelach, hotelowych restauracjach lub zaopatrując się w napotkanych sklepach i spożywając pożywną strawę na pierwszej lepszej polanie.

Forma

Przygotowanie fizyczne bywa traktowane po macoszemu. To błąd. Nadmierna wiara w swoje siły bywa powodem szybszego zakończenia wyprawy, a nierzadko również nieprzyjemnych kontuzji. Przed sezonem letnim warto zadbać o formę. Czy to w terenie, np. na nartach biegowych, czy pod dachem – na siłowni czy basenie, dbałość o sprawność fizyczną sprawi, że wyprawa rowerowa będzie relaksem, nie walką z własnym ciałem.

Wyposażenie

Nie samym rowerem człowiek jeździ. Obowiązkowym zestawem na wyprawę rowerową są:

 • kask,
 • zestaw narzędzi rowerowych,
 • pompka,
 • apteczka,
 • zestaw do pierwszej pomocy,
 • zapasowa dętka,
 • oświetlenie czołowe,
 • peleryna przeciwdeszczowa,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • zapięcie do roweru.

Turystyka rowerowa kojarzy się z przyjemnością i relaksem. W letnich wyprawach jednośladowych  nie chodzi przecież o bicie rekordów prędkości, a o radość z samej jazdy, czasu spędzonego w ciekawych miejscach i z ciekawymi ludźmi. Odpowiednie przygotowanie do sezonu jest gwarancją, że będzie to dobrze spędzony czas. Niech życie kołem się toczy!

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here