Nie wyrzucaj, oddaj do sklepu!

Masz niepotrzebne rzeczy, które są w dobrym stanie, ale z których już nie korzystasz? Chcesz tanio kupić ładny, używany drobiazg: ubranie, książkę, biżuterię czy bibeloty? Chcesz pomóc lokalnym organizacjom i wspomóc działalność dobroczynną? Zapraszamy do pierwszego w Krasnymstawie sklepu charytatywnego.

– Sklep charytatywny to forma wsparcia dla organizacji pozarządowych i prowadzonej przez nie działalności. Zajmuje się sprzedażą rzeczy używanych lub nowych przekazanych organizacji w akcie darowizny i jest prowadzony przez wolontariuszy. W związku z tym w ofercie sklepu jest bardzo wiele różnorodnych przedmiotów w bardzo przystępnych cenach – opowiada Alicja Barcikowska z Fundacji Santctus Nemus. Podstawową zasadą działania takiego sklepu jest przekazanie całej zarobionej kwoty pieniędzy (po potrąceniu kosztów utrzymania sklepu) na cele charytatywne. Idea sklepików charytatywnych pochodzi z krajów anglosaskich i przyjęła się już w większych miastach Polski. Tego typu sklepy działają z powodzeniem w Warszawie, Krakowie, Lublinie.

– My zakładamy pierwszy tego typu sklep w Krasnymstawie – mówi Barcikowska. Organizatorami sklepu dobroczynnego w Krasnymstawie są: Krasnostawskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Sanctus Nemus, Stowarzyszenie Integracyjne „Winda”, Krasnostawska Grupa Fundacji VIVA! oraz stowarzyszenie „Wspólny Krasnystaw”. Otwarcie sklepu przy ul. Szkolnej 9 (przy budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej) nastąpi podczas pikniku 15 lipca. – Sklepik będzie czynny w okresie wakacyjnym, od poniedziałku do piątku. Można oddać rzeczy niepotrzebne w naszym domu, a także kupić ciekawe drobiazgi tym samym pomagając. Każdy drobiazg jest tutaj skarbem serca! Zapraszamy! – zachęca nasza rozmówczyni. (kg)