Wystawa zamiast prawdziwych Chmielaków

Miasto Krasnystaw wspólnie z Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie chcą zorganizować wystawę poświęconą historii Chmielaków. Tyle mogą zrobić w czasie pandemii, przez którą odwołano 50. edycję tej imprezy.

– Dzięki wystawie chcielibyśmy przedstawić państwu, m.in.: inscenizację rozwoju miasta Krasnystaw, narzędzia chmielarskie wraz z wycinkiem chmielnika, twórczość ludową oraz stare fotografie, które przypomną państwu historię obchodów Święta Chmielarzy i Piwowarów na przestrzeni ostatnich lat – mówi Robert Kościuk, burmistrz Krasnegostawu.

Pomysł na ekspozycję, którą będzie można oglądać osobiście w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie oraz wirtualnie – bez wychodzenia z domu – za pośrednictwem strony internetowej Muzeum, zrodził się w związku z rozszerzającą się pandemią COVID-19 w naszym kraju, a co za tym idzie – odwołaniem jubileuszowej 50 edycji Chmielaków Krasnostawskich. – Wszystkie osoby, które chciałyby włączyć się w tą inicjatywę i byłyby zainteresowane wsparciem naszego przedsięwzięcia oraz posiadają w swoich zbiorach pamiątki związane ze Świętem Chmielarzy i Piwowarów (zdjęcia, rekwizyty, narzędzia, itp.), prosimy o ich udostępnienie i przekazanie (użyczenie) do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie – czytamy na stronie miasta. (k)