Wywalczyli sobie chodnik

Blisko 500-metrowy odcinek chodnika powstanie wzdłuż ulicy Józefa Franczaka „Lalka” na wysokości osiedla „Nowy Felin”

Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie rozstrzygnął przetarg na budowę blisko 500 metrowego odcinka chodnika wzdłuż ulicy Franczaka „Lalka” na wysokości osiedla „Nowy Felin”.

Mieszkańcy będą mogli dotrzeć nim bezpiecznie do przystanku MPK i instytucji działających w Inkubatorze Przedsiębiorczości FRL. Teraz skazani są na pokonywanie tego odcinka wydeptaną ścieżką, bądź poboczem ruchliwej drogi wjazdowej do miasta. Nowy trotuar będzie gotowy jesienią.

Chodnik wywalczyli sobie sami mieszkańcy zgłaszając projekt jego budowy do ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego i wspierając go 1127 głosami.

– Pomimo dynamicznego rozwoju osiedle „Nowy Felin” nie ma bezpośredniego i krótkiego połączenia z przystankiem MPK – brak chodnika od strony osiedla wzdłuż ul. Franczaka – uzasadniali potrzebę realizacji projektu pt. „Bezpieczna ulica – budowa chodnika do przystanku MPK” jego autorzy. – Chodnik umożliwi mieszkańcom osiedla bezpieczny i szybki dostęp do komunikacji miejskiej.

Pozwoli także na bezpieczne dotarcie do budynku Inkubatora Przedsiębiorczości, gdzie znajdują się gabinety lekarskie, rehabilitacja oraz realizowane jest doradztwo i projekty m. in. dla osób bezrobotnych i niepełnosprawnych. Realizacja projektu usprawni przede wszystkim komunikację pieszą w rejonie skrzyżowania Franczaka Lalka-Doświadczalna. Obecnie funkcjonujące tu przejście dla pieszych przez ul. Franczaka przez brak chodnika prowadzi „donikąd”.

Zgłoszony projekt zakładał budowę dwóch odcinków chodnika o łącznej długości ok. 480 m, po południowej stronie ul. Franczaka „Lalka” – odcinek pierwszy (ok. 325 m) od skrzyżowania Doświadczalna/Franczaka do skrzyżowania Skalskiego/Franczaka i drugi o długości ok. 155 m od skrzyżowania Skalskiego/Franczaka do wjazdu na teren Inkubatora Przedsiębiorczości.

Koszt realizacji projektu skalkulowano na 180 tys. zł. Jak się okazuje z kwotą trafiono niemal idealnie. Do ogłoszonego przez ZDiM, na początku maja, przetargu na budowę chodnika zgłosiły się cztery firmy – z cenami od 168,5 do 232,5 tys. zł. Wygrała najtańsza oferta firmy Art-Bruk Monika Chołody z Miłocina. Jej zadaniem będzie przygotowanie dokumentacji, a później budowa samego chodnika. Będzie miała na to 5 miesięcy od podpisania umowy, czyli mniej więcej do końca października br.

ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here