Z Berdyczowa do Lublina

Pierwsza rodzinna fotka zawodników trenujących w KS Paco boks z nowym trenerem, Igorem Sikorskim

Unia lubelska, której 450-lecie obchodzimy w tym roku, Juliusz Słowacki oraz… najsłynniejsi pięściarscy bracia Kliczko. Czy można znaleźć jeden wspólny mianownik? Oczywiście! To Berdyczów, miasto na Ukrainie, skąd pochodzi nowy, pracujący od poniedziałku w Klubie Sportowym Paco trener boksu, Igor Sikorski.


36-letni szkoleniowiec o unii polsko-litewskiej z 1569 roku, gdy jego miasto stało się na ponad 200 lat częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów, słyszał, zresztą tak, jak o poemacie „Beniowski” Słowackiego, w którym znalazła się słynna fraza „Pisuj na Berdyczów”. Najbliżej mu jednak do Witalija i Władimira Kliczków, których zna osobiście i z którymi miał okazję wielokrotnie rozmawiać i trenować.

Od 19 lat ojciec Igora, znany trener, wychowawca wielu znakomitych zawodników, organizuje w Berdyczowie jeden z najsilniejszych międzynarodowych turniejów juniorów w boksie, którego patronami są najsłynniejsi pięściarscy bracia. Igor Sikorski z boksem związany jest już od blisko ćwierć wieku, najpierw jako zawodnik, a później jako szkoleniowiec. Od tygodnia swoją wiedzę przekazuje także zawodniczkom i zawodnikom w Klubie Sportowym Paco w Lublinie.

Po tym, jak po niedawnych 90. Mistrzostwach Polski Seniorów w boksie, z pracą przy ul. Zana i Kiepury pożegnali się trener Władysław Maciejewski oraz Karolina Michalczuk, a także inni młodzi instruktorzy, Andrzej Stachura, prezes KS Paco, postanowił najpierw skontaktować się z Andrzejem Głąbem, jednym z najlepszych pięściarskich szkoleniowców w regionie, współpracującym z kadrą Polski seniorów.

– Trener, który wychował między innymi Adriana Kowala, wielokrotnego mistrza Polski, począwszy od kategorii kadetów, przez juniorów i młodzieżowców, aż po seniorów przyjął propozycje pracy w naszym klubie – mówi sternik Paco. – Zacząłem też szukać drugiego trenera. Padło na byłego ukraińskiego boksera Igora Sikorskiego. Po pierwszych treningach muszę przyznać, że to będzie chyba przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Widać, że trener Sikorski ma wiedzę i świetne podejście do zawodników – dodaje Stachura.

Treningi bokserskie w klubie odbywają się przy ul. Zana od poniedziałku do piątku o godz. 9 i 15:30, a przy ul. Kiepury 5 B codziennie o 20:00 (grupa starsza) oraz w poniedziałki, środy i piątki o 19:00 (grupa młodsza). BAS