Z niechęcią do Ukraińców

Swego czasu byli jednym z najbardziej lubianych przez nas narodów. Dziś sympatia Polaków do Ukraińców wyraźnie spada. Aż 40 procent z nas ma do nich niechętny stosunek.

Takie wnioski płyną z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej, w którym zaprezentowano, jak przedstawia się nasz stosunek do innych narodów. Okazuje się, że w porównaniu do poprzedniego roku odnotowano pogorszenie nastawienia do praktycznie wszystkich nacji uwzględnionych w sondażu, w tym także naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Liczba Polaków, którzy darzą Ukraińców sympatią spadła z 36 proc. do 24 proc., przy równoczesnym wzroście niechęci: z 32 proc. do 40 proc. Pozostali badani określili swój stosunek do tego narodu jako obojętny.
Te wyniki w przypadku naszego regionu są o tyle ważne, że to właśnie tutaj osiedla się wielu Ukraińców.
– Liczba cudzoziemców podejmujących pracę w powiecie chełmskim systematycznie rośnie. W 2014 roku do urzędu pracy pracodawcy złożyli 186 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcom. Rok później takich oświadczeń było już 690, w 2016 roku – 1 020, a w 2017 – 1 146. W przeważającej większości (ok. 95 proc.) dotyczą one obywateli Ukrainy – słyszymy z Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie. (mg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here