Z WeRwĄ na Warmię i do Kaliningradu 

Mimo ogromnych wojennych zniszczeń w Kaliningradzie jest co zobaczyć

Stowarzyszenie WeRwA w dniach 5-8 września zaprasza na wycieczkę do Rosji oraz na Warmię. Ten wyjazd nie był wcześniej planowany, ale organizatorzy postanowili skorzystać z faktu, iż od lipca są dostępne bezpłatne e-wizy do obwodu kaliningradzkiego w Federacji Rosyjskiej.

W ten sposób można zaoszczędzić kilkaset złotych i zwiedzić ten mało znany, tajemniczy, ale bardzo ciekawy obszar na terytorium naszego najbliższego sąsiada. Na uczestników wycieczki czeka mnóstwo atrakcji. Autokar w obie strony przejeżdża przez Lublin, a nasza redakcja jest wyłącznym partnerem prasowym wycieczki.

Pierwszego dnia turyści przepłyną najciekawszy fragment Kanału Elbląskiego z Buczyńca do Elbląga, który jest zabytkiem techniki i pomnikiem historii, a w 2007 roku został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Podczas prawie pięciogodzinnego rejsu pokonają m.in. system pięciu pochylni oraz przepłyną przez rezerwat ptaków na jeziorze Druzno.

Fragment rejsu statek pokona po … trawie. Podczas rejsu zaplanowano obiad. Po opuszczeniu statku podróżnicy będą mieli tylko kilkaset metrów do hotelu Arbiter na elbląskiej starówce, gdzie będzie kolacja i nocleg.

Drugiego dnia po śniadaniu turyści przejadą piękną widokowo drogą przy Zalewie Wiślanym do Fromborka, zwanego klejnotem Warmii. W mieście Kopernika zwiedzą Wzgórze Katedralne i Rynek, po czym przez przejście graniczne Gronowo-Mamonovo przejadą do Kaliningradu. Obecna stolica obwodu kaliningradzkiego, założona w 1255 roku przez Krzyżaków jako Königsberg, a w XV wieku jako Królewiec przez krótki okres należąca Polski, do zakończenia II wojny światowej była w rękach niemieckich.

W 1944 roku została poważnie zniszczona podczas wyzwalania przez Armię Czerwoną, ale wciąż posiada wiele miejsc wartych zobaczenia, jak choćby katedrę na Knipawie z grobowcem i muzeum Immanuela Kanta, słynne muzeum bursztynu czy też muzeum światowego oceanu. Uczestnicy wycieczki obejrzą również fortyfikacje miejskie, budynek giełdy, plac Hanzaatycki, Kolumnę Zwycięstwa, Teatr Dramatyczny, budynek Floty Bałtyckiej i hotelu Moskwa, park i kościół św. Luizy oraz kilka ciekawych pomników. W trakcie zwiedzania będzie obiad. Nocleg w bałtyckim kurorcie Światłogorsk.

Trzeciego dnia będzie można zwiedzić największą kopalnię bursztynu na świecie (95% światowego wydobycia) w nadbałtyckiej miejscowości Jantarnyj. Później zaplanowano powrót do Kaliningradu i po czasie wolnym poprzez przejście graniczne Bagrationovsk-Bezledy przejazd do Polski. Kolacja i nocleg będzie w hotelu na terenie Wilczego Szańca, czyli byłej kwatery Hitlera w Gierłoży.

Ostatni dzień rozpocznie się od zwiedzania Wilczego Szańca, po czym turyści przejadą do sanktuarium w Św. Lipce, gdzie zwiedzą ten piękny obiekt i wysłuchają organów z ruchomymi figurkami. W drodze powrotnej będzie obiad, a jeśli czas pozwoli to jeszcze zwiedzanie obiektu niespodzianki.

Cena wycieczki to 1100 zł. W kwocie tej jest przejazd, trzy noclegi, wyżywienie (trzy śniadania, cztery obiady i dwie kolacje), bilety wstępu, przewodnicy, pilot, pośrednictwo wizowe, ubezpieczenie i zestaw słuchawkowy tour guide. Liczba miejsc jest ograniczona, a o wpisaniu na listę decyduje kolejność wpłat. Należy ich dokonywać na konto Stowarzyszenia WeRwA nr 26 2030 0045 1110 0000 0309 7720. Przy wpłacie należy podać imię i nazwisko oraz kontaktowy numer telefonu.

Przypominamy, że do wyjazdu do Rosji niezbędny jest paszport. Opisy wycieczek i dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.wycieczkinawschod.pl i na Facebooku – wystarczy wpisać Chełmski Klub Podróżników. Pytania i zapisy pod numerem telefonu 502 342 117 oraz pod adresem poczty elektronicznej akchelmski@hoga.pl. GG