Za handel przed sąd

W ciągu ponad pół roku chełmianie narazili skarb państwa na szkodę ponad 6 mln zł. Dwaj działali w grupie przestępczej, a jeden z nich kierował gangiem. Łącznie lubelscy policjanci zatrzymali 6 osób zamieszanych w sprawę.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi chełmski Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Według ustaleń śledczych mieszkańcy pow. chełmskiego (w wieku 43, 47 i 49 l.) skupowali, głównie od obywateli Ukrainy, papierosy z przemytu i przechowywali w „dziupli” na terenie jednej z posesji w powiecie. Stamtąd właśnie towar trafiał do dalszej dystrybucji. Nie był sprzedawany przypadkowym kupcom, a stałym klientom z innych województw w Polsce.
Tylko od września 2015 do kwietnia 2016 roku członkowie zorganizowanej grupy przestępczej sprzedali blisko 300 tys. paczek nielegalnych wyrobów tytoniowych. Straty Skarbu Państwa szacowane są wstępnie na ponad 6 mln złotych.
Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce na początku ubiegłego tygodnia. Policjanci z KWP w Lublinie, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, przeprowadzili działania na terenie 4 województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Podczas przeszukań mieszkań, posesji i pojazdów łącznie zabezpieczono około 70 tys. zł w gotówce i ponad 30 tys. paczek papierosów (ukrytych m.in. w specjalnie skonstruowanych skrytkach). Do sprawy zatrzymali 6 osób (oprócz chełmian są to mieszkańcy pow. zwoleńskiego i siedleckiego w wieku od 33 do 49 l.). Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania.
Trójka chełmian usłyszała już zarzuty. 43- i 49-latek – udziału w grupie przestępczej, a 47-latek – kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Lider trafił do aresztu, a wobec pozostałych oskarżonych zastosowane zostały dozory policyjne i poręczenia majątkowe. (pc)