Za nami czas zadumy

W piątek na cmentarzu przy ulicy Lipowej mogliśmy również spotkać radnego Zbigniewa Jurkowskiego, który w kweście uczestniczy od lat

Za nami wyjątkowy czas zadumy nad przemijaniem, czas wspominania bliskich, którzy odeszli z tego świata, czas modlitw na cmentarzach, ale również czas tradycyjnych już kwest na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, jak również na inne cele.


Społeczny Komitetem Odnowy Lubelskich Zabytków, którego niestrudzonym prezesem jest Stanisław Santarek, organizował kwestę na cmentarzu przy ul. Lipowej już 33. rok z rzędu. Od 1 do 3 listopada pieniądze do puszek zbierali m.in. prezydent miasta, artyści, muzycy, sportowcy wraz z około 250. innymi wolontariuszami, w tym 180 uczniami lubelskich szkół.

W piątek, 1 listopada, kwestowali znani i cenieni muzycy – Krzysztof Cugowski i Jan Kondrak oraz dwoje nowo wybranych posłów – Marta Wcisło i Jacek Czerniak. W sobotę, 2 listopada, na Lipowej można było spotkać muzyków z Budki Suflera: Mieczysława Jureckiego – basistę oraz Tomasza Zeliszewskiego – perkusistę. Innymi znanymi postaciami kultury byli Łukasz Jemioła, Tomasz Korpanty i Jarosław Koziara. Oprócz artystów kwestowało kilkoro znanych sportowców: Iwona Nabożna – piłkarka ręczna, Marek Kępa – żużlowiec, Oskar Bober – zawodnik Speed Car Motor Lublin.

Trzeci dzień kwesty na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków należał do naszych lokalnych polityków – na cmentarzu przy ul. Lipowej w niedzielę, 3 listopada, obecni byli: prezydent Krzysztof Żuk, wiceprezydenci: Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Artur Szymczyk i Mariusz Banach oraz byli prezydenci Lublina: Leszek Bobrzyk, Paweł Bryłowski, Adam Wasilewski, Andrzej Pruszkowski. Tego dnia obecni byli jako kwestujący także Piotr Selim – pianista, wokalista, kompozytor oraz Marcin Wroński – pisarz, spec od kryminałów.

Jaki będzie dokładny tegoroczny wynik finansowy kwesty poinformujemy za tydzień. Suma 55 tys. zł zebrana w piątek, 1 listopada, nie napawała organizatorów zbytnim optymizmem, ponieważ zakładano, że odnowa 8 zabytkowych nagrobków, jakie wytypowano do renowacji w 2020 roku, wyniesie niemal 140 tys. zł. Wśród wytypowanych są dwa nagrobki dziecięce: postać dziecka opierającego się o krzyż – to nagrobek Mani Rozman, drugi należy do Bohdanka Okońskiego. Do renowacji wytypowano też nagrobek Henryka Wolińskiego, prezydenta Lublina w latach 1868-1886. Pozostałe nagrobki przeznaczone do renowacji należą do: Cypriana Zdzitowieckiego, Tadeusza Kościukiewicza, Wandy Łysakiewicz, Mikołaja Zgodzińskiego.

Inne kwesty na lubelskich cmentarzach

Na cmentarzach przy ulicach: Lipowej, Unickiej, Męczenników Majdanka, Kalinowszczyzna od 1 do 3 listopada zbiórkę pod hasłem „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” prowadzili przedstawiciele Fundacji im. Kazimierza Wielkiego. Zebrane datki będą przeznaczone na propagowanie wiedzy o polskim podziemiu niepodległościowym w latach 1944-1963.

Na cmentarzach: przy ul. Lipowej, przy ul. Unickiej oraz przy ul. Męczenników Majdanka kwestowali też wolontariusze na rzecz podopiecznych Bractwa Miłosierdzia św. Brata Alberta w Lublinie. Zebrane pieniądze mają zostać przeznaczone na funkcjonowanie kuchni dla osób bezdomnych i ubogich przy ul. Zielonej.

Monika Skarżyńska