Za nimi dobry rok

Gmina Wojsławice zakupiła auto do przewozu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Nowy Ford Transit Custom mieści 9 osób i jest przystosowany także do transportu osób poruszających się na wózkach. Samochód kosztował prawie 165 tys. zł, z czego ponad połowa to dofinasowanie z PFRON. Dzięki pozyskanym dotacjom w minionym roku udało się również upiększyć otoczenie WTZ, stworzyć plenerową siłownię, a także zabrać uczestników i ich rodziców na wycieczkę do Trójmiasta.

Mimo trwającej pandemii miniony rok pracownicy i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wojsławicach mogą uznać za udany. Zrealizowano tu trzy projekty, dzięki którym podopieczni mają lepsze warunki do pracy i nauki.

– W ramach „Programu wyrównywania różnic pomiędzy regionami III” naszej gminie udało się pozyskać dotację na zakup nowego samochodu dla jednostki. Kosztował prawie 165 tys. zł, z czego 91 tys. zł to dofinansowanie z PFRON. Pozostała kwota została pokryta z budżetu gminy – mówi wójt gminy Wojsławice, Henryk Gołębiowski.

W ramach tego samego programu WTZ otrzymał ok. 113 tys. zł na modernizację ogrodzenia i terenu wokół placówki. Wybudowano też nowy, szeroki chodnik i zadbano o zieleń.

– Nasadzenia wykonaliśmy własnoręcznie. Zaangażowali się w to pracownicy oraz uczestnicy pracowni ekologiczno-ogrodniczej. Mamy też nowe ogrodzenie i chodnik. Wszystkie te prace robimy oczywiście z myślą o naszych podopiecznych. Chcemy, aby było im tu jak najlepiej, aby lubili tu przychodzić – mówi Krystyna Kniaziuk, kierownik WTZ w Wojsławicach.

WTZ otrzymał także wparcie – ponad 96 tys. zł – w ramach innego programu realizowanego przez PFRON („Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”).

– Dzięki tym pieniądzom zakupiliśmy różne środki bezpieczeństwa m.in. stacje do dezynfekcji dłoni, płyny, maseczki ochronne, a także urządzenia do plenerowej siłowni, dzięki którym nasi uczestnicy będą mogli aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, co jest szczególnie ważne w czasie trwającej pandemii. W ramach tego programu mogliśmy także zabrać podopiecznych i ich rodziców na 5-dniową wycieczkę do Trójmiasta. Cudownie było patrzeć na twarze osób, które pierwszy raz w życiu widzą morze albo kiedy mają okazję przepłynąć się statkiem. Dla wszystkich była to niesamowita frajda. Mogliśmy również zakupić namiot, w którym będziemy mogli organizować spotkania, a także stoły i ławki cateringowe – dodaje K. Kniaziuk.

WTZ w Wojsławcach działa od ponad 16 lat. Obecnie uczęszcza do niego 25 niepełnosprawnych. Ze względu na pandemię grupa pracuje hybrydowo.

– Postęp jaki przez ostatnie 3 lata nastąpił w WTZ jest zauważalny. Przypomnę, że w 2020 roku udało się zakupić nowe meble oraz wyposażenie do poszczególnych pracowni, a jeszcze wcześniej, w 2019 roku, budynek przeszedł termomodernizację. 2021 rok, jak widać, również upłynął pracowicie, nie tylko dzięki zaangażowaniu gminy, ale także samych pracowników – mówi H. Gołębiowski. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here