Za szczepienia kupili busa

Gmina Krasnystaw kupiła nowy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych. Wszystko dzięki nagrodzie w rządowym konkursie „Rosnąca odporność” dla gmin z najwyższym wzrostem poziomu zaszczepienia mieszkańców przeciwko Covid-19.

By zmotywować samorządy do zaangażowania się w promocję szczepień przeciw Covid-19 rząd w szycie pandemii w 2021 roku ogłosił konkurs z nagrodami pieniężnymi dla gmin z najwyższym wzrostem poziomu zaszczepienia mieszkańców. W powiecie krasnostawskim wygrała gmina Fajsławice przed Kraśniczynem i gminą wiejską Krasnystaw.

– Organizatorzy konkursu brali pod uwagę przyrost liczby w pełni zaszczepionych mieszkańców gminy od 1 sierpnia do 31 października 2021 roku – przypomina Edyta Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Krasnystaw. – U nas ten wskaźnik wyniósł ponad 6,9%.

W nagrodę gmina dostała 220 tys. zł. Pieniądze przeznaczyła na zakup forda przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym co najmniej jednej poruszającej się na wózku inwalidzkim. Auto między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem dotarło do Krasnegostawu. Pierwsi pasażerowie skorzystali z niego już 2 stycznia. – Samochód będzie wykorzystywany przede wszystkim do przewożenia kilkanaściorga dzieci do szkoły specjalnej w Krasnymstawie. Obecnie używane auto ma już 10 lat i ponad 300 tys. km przebiegu – zauważa wójt Gajowiak-Powroźnik. (kg)