Zabijał rannych na Ukrainie

Miał dokonywać egzekucji na więźniach i mordować rannych w konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy. Poszukiwany, niebezpieczny 25-letni Austriak, został zatrzymany w nocy w Dorohusku.

W nocy z piątku na sobotę (28-29 kwietnia) próbował przekroczyć granicę. Nie udało mu się wyjechać na Ukrainę, został złapany przez pograniczników z Dorohuska. Podczas zatrzymania 25-letni Austriak nie stawiał zbytniego oporu. Jak się okazało, poszukiwany przez europejskie organy ścigania miał walczyć po stronie prorosyjskich separatystów. Według ustaleń miał on odpowiadać za wykonywanie wyroków na Ukraińcach.
– Cudzoziemiec jest poszukiwany w związku z podejrzeniem, iż uczestniczył w konflikcie zbrojnym na terenie wschodniej Ukrainy, gdzie prawdopodobnie miał zabijać rannych oraz więźniów – informuje ppor. SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.
Poszukiwany za zbrodnie wojenne i bezlitosne mordowanie 25-latek pozostaje w dyspozycji polskiego wymiaru sprawiedliwości. Straż Graniczna wszczęła już procedurę związaną z jego ekstradycją. – Zatrzymanie groźnego przestępcy było możliwe dzięki szczegółowym kontrolom prowadzonym na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, gdzie od 7 kwietnia obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania granicy zewnętrznej przez obywateli państw członkowskich Unii. Każdy podróżny, który wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza, musi być sprawdzany w krajowych i europejskich bazach danych – dodaje ppor. Sienicki. (opr. pc)