Zabrakło informacji o zmianie

Nowa organizacja poradni pedagogiczno-psychologicznych rodzi nieporozumienia. Miejskie placówki nie obsługują już dzieci zameldowanych w Chełmie, jeśli te uczą się w szkołach na terenie powiatu. Szkoda, że ich rodzice dowiadują się o tym przypadkiem, gdy muszą kompletować dokumenty potrzebne do aktualizowania orzeczeń o niepełnosprawności dzieci.

Powiat chełmski wypowiedział umowę miastu i nie dokłada już do poradni psychologiczno-pedagogicznych, z których korzystali mieszkańcy kilku gmin. Zamiast tego utworzył swoją poradnię w Wierzbicy, która ma obsługiwać dzieci z terenu gmin Wierzbica, Sawin, Ruda-Huta i część gminy Chełm. Poradnię z Dubienki starostwo przenosi do Pławanic (obejmie swoim zasięgiem mieszkańców gminy Kamień, Żmudź, Białopole, Dorohusk, Dubienka, Leśniowice, Wojsławice i część gminy Chełm).

W dotychczasowym miejscu, w Rejowcu Fabrycznym, pozostała trzecia poradnia powiatu, z której korzystają dzieci z trzech Rejowców i Siedliszcza. Ten nowy podział namieszał rodzicom, którzy muszą uzyskać diagnozę, potrzebną do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności dziecka.

– Do tej pory moje dziecko korzystało z poradni miejskiej, bo mieszkamy w Chełmie – mówi rodzic. – Niebawem dziecku kończy się orzeczenie o niepełnosprawności, więc zapisałem się na wykonanie aktualnych badań.

Ustalenie terminu wcale nie było takie proste. Gdy w końcu się udało, rodzic pojechał z dzieckiem do poradni. Ale zamiast badania dowiedział się, że już nie podlega poradni przy ul. Powstańców Warszawy. Odesłano go do Wierzbicy. A wszystko dlatego, że jego dziecko uczy się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sawinie. – Szkoda tylko, że nie powiedziano mi tego przy ustalaniu terminu – mówi rodzic. – Zaoszczędziłoby mi to dużo czasu i nie musiałbym przywozić specjalnie dziecka ze szkoły, z Sawina.

Teraz znowu musi ustalać kolejny termin i składać wniosek o przeniesienie dokumentów dziecka z poradni miejskiej do poradni w Wierzbicy. A ta jeszcze nie działa na 100 procent. – Trwają tam jeszcze prace adaptacyjne w niektórych pomieszczeniach wynajmowanych od szkoły, ale poradnia funkcjonuje i bez kłopotu wykona badanie – zapewnia Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta chełmski. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here