Zabrakło trójek i pomysłu na złamanie Stali

Nie udało się koszykarzom Pszczółki Startu Lublin zakończyć świąteczno-noworocznego ligowego maratonu z kompletem wygranych. Po zwycięstwie 27 grudnia u siebie z Asseco Arką Gdynia 76:61 i trzy dni później w Starogardzie Gdańskim z Polpharmą 100:91, w sobotę, w pierwszym meczu w 2021 roku, którego stawką był fotel wicelidera Energa Basket Ligi, podopieczni trenera Dawida Dedka przegrali w hali Globus z Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 62:82.

Od początku spotkanie nie układało się po myśli startowców. Dzięki świetnemu Jakubowi Garbaczowi Stal szybko objęła prowadzenie (7:1). Gospodarze zdołali wprawdzie wyrównać (9:9 w 6. minucie po celnym lay-upie Damiana Jeszke), ale gra zupełnie im się nie kleiła.
Drugą kwartę ostrowianie rozpoczęli od serii 8:0. Po 12. minutach i trójce Chrisa Smitha mieli już 10 punktów przewagi (25:15). Lublinianie starali się reagować, ale nie zaliczyli znaczącego zrywu, w dodatku mieli straszne problemy w rzutach z dystansu. Podopieczni trenera Davida Dedka w pierwszej połowie ani razu nie trafili za trzy, choć próbowali aż 15 razy!

Po przerwie nadal dominowali goście, którzy po akcjach Greena i Moore’a (obecny sezon rozpoczynał w barwach lubelskiej drużyny), powiększali przewagę z minuty na minutę. Ostatecznie startowcy przegrali 62:82, notując dwa niechlubne rekordy obecnego sezonu – najmniejszej ilości zdobytych punktów w meczu oraz porażki największą różnicą (aż 20 pkt.).

W spotkaniu ze Stalą w zespole Startu zabrakło amerykańskiego środkowego Joshua Sharmy, który z końcem 2020 roku przestał być zawodnikiem lubelskiej drużyny i wybrał grę w Hiszpanii. To już czwarty zawodnik (po Moore, A. Kemp i L. Medford Jr), który w grudniu opuścił naszą drużynę. MAG

Pszczółka Start Lublin – Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 62:82 (15:17, 14:23, 17:22, 16:20)

Pszczółka Start: Laksa 16, Borowski 8, Szymański 8, Łączyński 4 (1×3), Franke oraz Jeszke 10 (1×3), Dorsey-Walker 8, Dziemba 8, Pelczar

Arged BMSlam Stal: Garbacz 27 (3×3), Smith 26 (3×3, 7 zb.), Moore 10, Sobin 5 (10 zb.), Mokros 4 oraz Green 7 (1×3), Lindbom 3 (1×3), Wojciechowski, Ryżek, King.

Energa Basket LIga

W okresie świąteczno-noworocznym koszykarze w Energa Basket Lidze rozegrali aż trzy serie spotkań. W najciekawszym meczu, na szczycie rozgrywek, Legia Warszawa przegrała 1 stycznia u siebie z Zastalem Enea BC Zielona Góra po dwóch dogrywkach 78:85 (17:20, 12:16, 12:18, 18:5, d1: 11:11, d2: 8:15). Po 16 punktów dla gospodarzy zdobyli lublinian in Jakub Karolak oraz Amerykanin Lester Medford Jr, który na początku grudnia rozwiązał kontrakt z Pszczółką Startem i związał się z klubem ze stolicy.