Zachęcali do legalnej pracy

W społeczeństwie rośnie świadomość zagrożeń wynikających z nielegalnego zatrudnienia – oceniła Państwowa Inspekcja Pracy, podsumowując w Lublinie ogólnopolską kampanię „Pracuję legalnie”.


W tym roku PIP skontrolowała zatrudnienie niemal 97 tysięcy osób, z czego 10,4 tys. osób pracowało nielegalnie. Większość nieprawidłowości dotyczyła pracy w handlu i naprawach, a w przypadku cudzoziemców – pracy w agencjach zatrudnienia. Kontrole inspekcji wykazały, że praca bez umowy i bez zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego to jedne z głównych problemów polskiego rynku pracy. Nielegalne zatrudnienie częściej dotyczy obcokrajowców, aniżeli Polaków.

Kampania „Pracuję legalnie” miała zwiększyć świadomość pracodawców i pracowników na temat zasad zatrudniania zgodnie z prawem. Kampania obejmowała m.in. poradniki w mediach czy stworzenie specjalnej strony internetowej. Materiały były przygotowane w języku polskim i ukraińskim. Trwała trzy lata. Jej strategicznym partnerem był Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opracował GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here