Zachwycić się muzyką

Jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu będzie Lech Janerka

Jak co roku Lublin zaprasza na Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival. Wśród tegorocznych gwiazd są m.in. wybitny prekursor stylu funk – George Clinton z 20-osobową orkiestrą Parliament Funkadelic oraz błyskotliwy raper Saul Williams. Dla najmłodszych widzów przygotowano specjalnie Małe Inne Brzmienia.


– Jak co roku proponujemy program oparty na różnorodności, oryginalności i przekraczaniu muzycznych granic – zapewnia Paulina Skipirzepa z Warsztatów Kultury, które organizują festiwal.

Niewątpliwie magnesem festiwalu będzie George Clinton, multiinstrumentalista, wokalista, autor tekstów, producent muzyczny. Zagra w Lublinie w piątek, 29 czerwca na jedynym w Polsce koncercie.

W ramach WK-IB wystąpią Atari Teenage Riot – pionierzy nurtu digital hardcore. Przeżyciem dla fanów rapu będzie bez wątpienia koncert czołowego reprezentanta tego gatunku z Nowego Yorku. Saul Williams to poeta, muzyk, raper, aktor w jednej osobie. W Lublinie zobaczymy jego solowy występ 1 lipca. Będzie to z pewnością najgorętszy moment festiwalu na błoniach pod Zamkiem.

W programie znajdą się też występy najciekawszych artystów ze Wschodu. Z Ukrainy przyjedzie Sinoptik, grający mocny rock, OY Sound System, łączący hip-hop, elektronikę i muzykę klubową oraz Way Station – trio będące prawdziwie post-rockową nadzieją z Kijowa, ze swoim nowym krążkiem „The Way of Minstrel”. Skład z Ukrainy dopełni lubiąca podobne klimaty Alina rodem ze stolicy Ukrainy

Białoruś na Innych Brzmieniach reprezentuje zespół Super Besse, który zdobywa w ostatnim czasie zachodnie rynki muzyczne.

Do rodzynków należy bez wątpienia ekipa z Tel Awiwu, występująca pod nazwą Igor Krutogolov’s Toy Orchestra. Tegoroczna edycja festiwalu Inne Brzmienia odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w Lublinie świętowanej pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”, stąd specjalny program muzyczny, złożony z protest songów, czyli pieśni buntu, charakterystycznych dla różnych epok i przełomów w dziejach świata. Z tematem zmierzy się powołana specjalnie na Inne Brzmienia grupa Follow The Rabbit Orchestra, której przewodzi Ola Rzepka z Drekoty. Zagrają w niej muzycy takich składów, jak 100nka, Graal i Marsija Loco, a zaśpiewają Gaba Kulka i Natalia Pikuła.

Po latach nieobecności wystąpi w Lublinie także Lech Janerka, jedna z najbardziej zagadkowych i oryginalnych postaci polskiej sceny muzycznej. Atrakcją festiwalu będzie ponadto premierowy popis duńsko-polskiego kolektywu Afenginn & Bastarda.

Na koniec festiwalu przewidziano szczególny koncert – wystąpi duet Wczasy, znany z szalonej fantazji i przebojowego instrumentarium.

Małe Inne Brzmienia

I takie hasło spotkają najmłodsi lublinianie podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. To autorski program edukacyjny, polegający na oswajaniu dzieci i młodzieży z dobrym dźwiękiem i różnymi gatunkami muzycznymi. Ma to ukazywać im, że muzyka to bogate terytorium do eksploracji, stwarzające ogromne pole dla pasjonującej zabawy.

Wszystkie warsztaty mają charakter praktyczny i nastawione są na wzmacnianie twórczego potencjału uczestników. Mają być oni odpowiedzialnymi twórcami, a nie tylko wykonawcami utworu – mówi Jerzy „Słoma” Słomiński, prowadzący warsztaty w dniach 16-18 czerwca, godz. 11-15, sala 22 Warsztatów Kultury, Grodzka 7. Wiek uczestników: 8-12 lat.

„Śpiewaj!” to warsztaty wokalne dla dzieci w wieku 6-10 lat, podczas których będą szkolić głos poprzez różnorodne ćwiczenia z elementami zabawy oraz pobudzenie wyobraźni muzycznej, która jest motorem napędzającym cały muzyczny rozwój człowieka. Całość składa się z indywidualnych ćwiczeń i z zadań kierowanych do wszystkich. Zajęcia odbędą się także na Grodzkiej 30 czerwca, godz. 13-14.30 – I grupa i 1 lipca, godz. 13-14.30 – II grupa. Poprowadzą je Izabela Urban i Katarzyna Mądra (MDK „Pod Akacją” w Lublinie).

Pełna informacja o programie festiwalu i zapisy online dostępne na www.innebrzmienia.eu. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Marek Rybołowicz