Zaczytani w Piśmie Św.

164 młodych ludzi ze szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyło w etapie diecezjalnym XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbył się 25 kwietnia w Metropolitalnym Seminarium Duchowym Lublinie. W tej edycji musieli wykazać się szczegółową wiedzą o Księdze Daniela i Apokalipsie świętego Jana.


W tym roku do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników aż z 94 szkół z terenu archidiecezji lubelskiej. – Pismo św. jest dla mnie bardzo ważne. Interesuję się nim od dawna. Do konkursu przygotowywałam się sama, ale także korzystając z pomocy innych uczestników poprzez Facebooka. Księgę Daniela czytało mi się łatwo, ale Apokalipsę już dużo, dużo trudniej – przyznaje Anna Kwiatkowska z Lublina.
– Celem konkursu jest przede wszystkim zachęcenie młodych ludzi do czytania Pisma św., które uznajemy za podstawę naszego życia. Przez nie poznajemy Chrystusa – tłumaczy Marcin Chlebica, diecezjalny koordynator tegorocznego diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej. – Ustalając co roku nową tematykę, staramy się zawsze wybierać księgę ze Starego i Nowego Testamentu. Nie należy ich oddzielać, bo wzajemnie się uzupełnią. Tylko w całości Biblii znajduje się pełne Boże przesłanie. W tym roku hasłem przewodnim całego Kościoła w Polsce jest „Idźcie i głoście”, stąd również wybór określonych ksiąg Pisma świętego dla uczestników konkursu – dodaje pan Marcin.
Uczestnicy na finał przybyli z całej diecezji, m. in. z Krasnegostawu, Kraśnika czy Chełma. Dla niektórych z nich to pierwszy kontakt z Biblią. – Etapem, na którym nam najbardziej zależy, jest etap szkolny, bo tam docieramy do największej liczby uczestników – ponad 20 tysięcy młodych w całej Polsce, którzy sięgają po Pismo święte – mówi Marcin Sułek z katolickiego towarzyszenia „Civitas Christiana”. – Mamy też świadectwa, że Pismo święte staje się później drogowskazem w ich życiu – dodaje.
Laureaci etapu diecezjalnego wezmą również udział w spotkaniu formacyjnym, które odbędzie się tuż przed finałem w Częstochowie. – Na spotkaniu „Młodych z Biblią” uczniowie mają okazję nie tylko powtórzyć swoją wiedzę przed finałem, ale i lepiej się poznać i nierzadko zaprzyjaźnić ze sobą – wyjaśnia Marcin Sułek. Do ogólnopolskiego finału z archidiecezji lubelskiej zakwalifikowali się: Mariusz Pcion, uczeń Technikum Przemysłu Spożywczego w Lublinie, Wojciech Moskala (I LO w Lublinie), Krystiana Peplowska (XXI LO w Lublinie). Finał odbędzie się 5-6 czerwca w Niepokalanowie. Nagrodami na etapie diecezjalnym były książki i sprzęt elektroniczny m.in. aparat fotograficzny. – Myślę, że największą nagrodą dla nich jest fakt, że sięgnęli po Pismo święte, które w trudnych momentach ich życia może okazać się bardzo pomocne – mówi Marcin Sułek. (EM.K.)