Zagłosuj na Fasadę Roku 2019!

Rywalizacja o miano Fasady Roku 2019 trwa w najlepsze. O tytuł ubiegają się już realizacje z wielu polskich miast. Najliczniejszą reprezentację mają Gdańsk, Kraków oraz Nowa Sól. Wśród kilkudziesięciu zgłoszeń nie ma na razie inwestycji z Lublina. Na szczęście na przystąpienie do konkursu jest jeszcze trochę czasu. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 30 września.


Konkurs Fasada Roku 2019 to już trzynasta odsłona zmagań o miano najlepszej elewacji wykończonej z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit, przez którą rozumie się system ocieplenia, system tynkowy lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem. Rokrocznie rywalizacja skupia na sobie uwagę licznego grona architektów, inwestorów indywidualnych, deweloperów, zarządców nieruchomości i wykonawców z całej Polski, a patronat nad konkursem obejmują uznane instytucje i media branżowe.

Tegoroczna edycja wystartowała 1 kwietnia. Tradycyjnie konkurencja odbywa się w pięciu kategoriach: „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek niemieszkalny”, „Budynek po termomodernizacji” oraz „Budynek zabytkowy po renowacji”. Na liście jest już blisko 60 realizacji, a liczba ta z pewnością jeszcze wzrośnie, bo wiele kandydatur spływa zwykle w ostatnim miesiącu przyjmowania zgłoszeń.

Stawką jest tytuł Fasady Roku 2019, 10 000 zł oraz przepustka do międzynarodowej sławy – obiekty, które zajmą w swojej kategorii pierwsze miejsce, będą już pewne awansu do rywalizacji na szczeblu międzynarodowym – Baumit Life Challenge. O tym, kto otrzyma pewną kwalifikację, zdecyduje profesjonalne jury w listopadzie. Zanim jednak do obrad zasiądą branżowi eksperci, głos mają Internauci, którzy oddając swoje głosy za pośrednictwem oficjalnej strony konkursu www.fasadaroku.

– Minione edycje konkursu pokazują, że Polacy potrafią rozpoznać i docenić dobrą architekturę. Zwycięzcy poprzednich plebiscytów, nawet jeśli nie wygrywali w ocenie jurorów, to często byli przez nich wysoko oceniani, choć były też przypadki, że wybory internautów i jury pokrywały się ze sobą. W edycji 2015 internauci i jury jednomyślnie wybrali zwycięzców aż w dwóch kategoriach – wśród budynków jednorodzinnych triumfował wówczas dom w Zielonkach-Wsi, natomiast renowacją roku okrzyknięto Oranżerię Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim – zauważa Aleksandra Gilewska z firmy Baumit.

Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już wkrótce. Głosowanie internetowe trwa do 31 października br. Zasady są proste, wystarczy wejść na stronę www.fasadaroku.pl i kliknąć w zakładkę „Zgłoszone obiekty”. Każdy otrzymuje do dyspozycji 5 głosów – po jednym na każdą kategorię.