Zagra hejnał aniołom

Miejski hejnalista Onufry Koszarny (w środku) ze swoimi następcami

W wieku 86 lat zmarł Onufry Koszarny, wieloletni miejski trębacz. Uroczysty pogrzeb z udziałem władz miasta odbył się 23 października na cmentarzu przy ul. Kalinowszczyzna.
Miejskim hejnalistą pan Onufry był od 1991 roku, prawie 25 lat. W południe grał hejnał na balkonie ratusza, uczestniczył też w ważnych dla miasta uroczystościach. – Pan Onufry zawsze cieszył się ogromnym szacunkiem i budził wielką sympatię – wspomina prezydent Krzysztof Żuk.


Onufry Koszarny urodził się w 1933 roku w Hucie Dzierążyńskiej niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Pochodził z muzykalnej rodziny. Jego ojciec grał na skrzypcach i na klarnecie, stryj na trąbce. Od najmłodszych lat pan Onufry związany był z muzyką, a w latach 1953-1956 podczas służby wojskowej nabrał praktyki w orkiestrze wojskowej. Później, przez 32 lata, grał w orkiestrze przy Fabryce Samochodów Ciężarowych. Miał również 7-letni epizod w orkiestrze górniczej.

W związku ze śmiercią miejskiego hejnalisty w dniu 22 października o godzinie 12.00 prezydent Krzysztof Żuk oraz przewodniczący rady miasta Jarosław Pakuła na znak żałoby opuścili flagę Lublina do połowy masztu. W czasie uroczystości miejski trębacz odegrał żałobną melodię „Cisza”. Pan Onufry Koszarny został przez prezydenta Lublina pośmiertnie odznaczony Medalem Zasłużony dla Miasta Lublin, przekazanym rodzinie zmarłego.

Jako miejski hejnalista pan Onufry swoją pracę zakończył w styczniu 2016, odchodząc w wieku 83 lat na emeryturę. Prezydent Krzysztof Żuk odznaczył go wtedy Medalem Unii Lubelskiej (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here