Zajrzą do każdego szamba

Władze gminy Gorzków kontynuują kontrolowanie szamb w Orchowcu. – Zajrzymy na każdą posesję. Sprawdzimy czy nieczystości nie dostają się do wód gruntowych. Na razie mieszkańcy wzorowo z nami współpracują – mówi Kazimierz Policha, sekretarz Gorzkowa. Powód kontroli to powtarzające się zatrucia wody bakterią coli.

W ubiegłym tygodniu wójt gminy Gorzków Marek Kasprzak spotkał się z mieszkańcami Orchowca i okolic. Wszystko przez powracający problem zatrucia wodociągu w tej miejscowości bakteriami coli. – Odwiedziła nas m.in. pracownica sanepidu, która opowiedziała mieszkańcom o tym, dlaczego nie należy spożywać wody zatrutej tą bakterią – mówi Kazimierz Policha, sekretarz Gorzkowa. Podczas zebrania władze gminy poinformowały też mieszkańców o trwającej kontroli szamb. – Chcemy skontrolować wszystkie szamba na posesjach w Orchowcu, a być może w przyszłości też w innych miejscowościach – informuje Policha. – Bakteria coli dostaje się do wodociągu z odchodów. Wygląda na to, że niektóre szamba mogą być nieszczelne lub celowo ktoś wylewa nieczystości do gruntu. No i bakteria coli z wodami gruntowymi dostaje się do sieci – dodaje.
Gmina już zajrzała do kilku szamb w Orchowcu i rzeczywiście niektóre były nieszczelne. – Na razie załatwiamy temat z mieszkańcami w sposób polubowny. Kilka osób zobowiązało się do naprawienia uszkodzeń lub wybudowania nowych szamb. Nie było jeszcze takiej sytuacji, by kontrolerzy nie zostali wpuszczeni na posesję, ale jeżeli takie problemy będą się pojawiały, będziemy prosić o pomoc policję – zapowiada Policha. Do tematu będziemy wracać. (kg)