Zakazy, ograniczenia, zawieszenia

Nie wszyscy już nadążają za tym, co można, a co jest wciąż zakazane w związku z wciąż zagrażającym koronawirusem. Przedstawiamy najważniejsze zasady, które będą obowiązywać w pierwszej połowie lutego.

Pod koniec ubiegłego tygodnia rząd poinformował, że w związku z utrzymującą się epidemią przedłużony zostaje tzw. etap odpowiedzialności i solidarności społecznej na kolejne dwa tygodnie. Niektóre obostrzenia zostają po staremu, a część jest złagodzonych. Świadczenie usług gastronomicznych wciąż możliwe jest wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”. Zamknięte pozostają hotele.

Dostępne będą one tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Ponownie otworzone są wszystkie sklepy w galeriach i centrach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. Galeria Chełm ogłosiła na profilu FB: „Słyszeliście Państwo dobre wieści? Wracamy! Otwieramy!”. W sklepach obowiązuje ograniczenie – maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kw.

Zlikwidowane zostają tzw. godziny dla seniora, które obowiązywały w godz. 10.00-12.00 od poniedziałku do piątku. Nasi Czytelnicy – zarówno ci strasi, jak i młodsi – już dawno zwracali uwagę, że godziny dla seniora powodują niepotrzebne zamieszanie, a pracownicy sklepów się z tym zgadzali. Zamknięte pozostają stoki, trasy i wyciągi narciarskie. Infrastruktura sportowa dostępna jest tylko w ramach sportu zawodowego. Oznacza to, że np. chełmianie nie poszusują na razie po chełmskim stoku narciarskim.

Otwarte są galerie sztuki i muzea przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m kw powierzchni.

– Od 2 lutego zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw w godzinach od dziesiątej do piętnastej – mówi Natalia Jędruszczak, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej. – Wciąż obowiązują zasady reżimu sanitarnego: dezynfekcja rąk – dysponujemy środkami do dezynfekcji, a także noszenie maseczek. Bez maseczki goście nie będą mogli zostać wpuszczeni. Obowiązują też ograniczenia ilościowe dotyczące przebywania osób w jednej sali. Wystawy będzie też można zwiedzać w soboty i niedziele.

Dla podróżujących ważna informacja jest taka, że istnieje obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym. Zwolnione z niej będą osoby, które będą miały aktualny test na Covid-19 wykonany na 48 godzin przed powrotem.

Jeśli chodzi o transport zbiorowy, to obowiązują następujące ograniczenia: 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. Dla taboru Chełmskich Linii Autobusowych jest to od 26 do 32 osób. W każdym autobusie znajduje się szczegółowa informacja o dopuszczalnej liczbie pasażerów.

W kościołach obowiązuje ograniczenie do maksymalnie 1 osoby na 15 m kw, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra, wierni muszą zakrywać usta i nos. Jeżeli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 metra i również – zakryć usta i nos.

Zawieszona pozostaje organizacja wydarzeń kulturalnych oraz funkcjonowanie kin i teatrów, z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrania fonograficzne i audiowizualne oraz wydarzenia transmitowane online, bez udziału publiczności.

W Chełmskim Domu Kultury odbył się już niejeden koncert online. Część zajęć artystycznych dla dzieci i młodzieży w ChDK będzie wznawianych w zakresie, w jakim pozwalają na to przepisy i, oczywiście, w reżimie sanitarnym. Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie poinformował, że od poniedziałku 1 lutego wracają zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, a „szczegóły u nauczycieli”.

W zgromadzeniu publicznym może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, a odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

Nadal obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji, zawieszone jest funkcjonowanie parków rozrywki.

Nadal też obowiązuje zakaz prowadzenia siłowni, klubów fitness i aquaparków. Z kolei funkcjonowanie salonów fryzjerskich i kosmetycznych możliwe jest też tylko w reżimie sanitarnym, przy zachowaniu minimum 1,5 metra odległości między stanowiskami.

Zawieszona pozostaje działalność dyskotek i klubów nocnych, a współzawodnictwo i wydarzenia sportowe dostępne są tylko dla sportu zawodowego i bez udziału publiczności. Otwarte pozostają biblioteki publiczne i naukowe, ale również przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m kw powierzchni. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here