Zamaskowana sesja

Nie było możliwości technicznych, aby radni gminy Żmudź uczestniczyli w sesji prowadzonej zdalnie. Maksymalnie oddaleni od siebie i w maskach radzili w żmudzkim urzędzie.

Z uwagi na zagrożenie koronawirusem sesja odbyła się bez sołtysów. Miejsca w niewielkiej sali konferencyjnej urzędu w Żmudzi musiało być na tyle dużo, aby radni mogli siedzieć w odpowiedniej odległości. Rada musiała podjąć kilka pilnych uchwał. Jedna z nich dotyczyła przejęcia dwóch dróg powiatowych: w Leszczanach i Pobołowicach. Zgodnie z ustaleniami z chełmskim starostwem gmina Żmudź wzięła na swoje barki opracowanie i sfinansowanie projektu przebudowy dróg w obu tych miejscowościach. To konieczne, aby inwestycja się odbyła.

Radni podjęli uchwałę w tej sprawie, przekazując też z gminnego budżetu pieniądze umożliwiające to przedsięwzięcie. Zapewniono też finansowanie bieżących remontów dróg gminnych oraz programu opieki i zapobiegania bezdomności zwierząt. Ustanowiono sezon kąpielowy na zbiorniku wodnym „Dębowy Las” w Wołkowianach: od 27 czerwca do 31 sierpnia.

Taka uchwała to formalność, ale na razie (koronawirus) i tak nie wiadomo czy i w jakim zakresie będzie można korzystać z plaży. Przeznaczono też pieniądze na zakup gruntu pod budowę drogi w Wołkowianach. Na zakończenie sesji Krzysztof Gawrjołek, przewodniczący Rady Gminy Żmudź, poinformował, że razem z radną Barbarą Dzikowską proponują, aby żmudzcy radni wsparli chełmską służbę zdrowia.

– Nasza propozycja jest taka, aby każdy radny zadeklarował 100 zł na ten cel – stwierdził przewodniczący Gawrjołek, przypominając, że gmina Żmudź przekazała już dla chełmskiej Stacji Ratowniczej mikrofalówkę.

– Wiemy, że potrzeby są tam duże, a pomoc jest na wagę złota – mówiła wójt Edyta Niezgoda. – Panie ze stowarzyszenia „Dziarskie Wólczanki” też woziły swoje wypieki na oddział zakaźny szpitala. (t)