Zamiast pracy – las

Na terenie dawnego Ośrodka Transportu Leśnego w Zawadówce miała powstać jedyna w województwie składnica drewna energetycznego i miejsce promujące budownictwo drewniane. Chełmskie Nadleśnictwo już szykowało teren, ale Lasy Państwowe wycofały się z pomysłu. Zamiast ciekawego miejsca i nowych miejsc pracy będzie las.

Nieczynna od dawna baza dawnego Ośrodka Transportu Leśnego w Zawadówce miała na nowo zatętnić życiem. Pomysł na stworzenie tam jedynej w województwie i jednej z nielicznych w kraju składnicy drewna energetycznego wydawał się bardzo atrakcyjny. Lasy Państwowe miały ją sfinansować w ramach programu „Drewno dla samowystarczalności energetycznej samorządu oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa”. Miło było usłyszeć, że na miejsce nowego przedsięwzięcia wybrano właśnie Zawadówkę. Tamtejsza baza OTL miała wszystko, czego potrzeba do takiej działalności: utwardzony plac, budynki a nawet bocznicę kolejową.

Na tym terenie miały powstać pomieszczenia socjalne, laboratoria, garaże. W składnicy miał zostać wydzielony obszar do promocji budownictwa drewnianego. Przedsięwzięcie zapowiadało się imponująco i zapewne przysporzyłby okolicy nowych miejsc pracy, ale ostatecznie – z powodu decyzji Lasów Państwowych – wzięło w łeb.

– Słyszałem, że Lasy Państwowe wycofały się z całego projektu i nigdzie nie powstaną składnice drewna – mówi Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca. – Nie wiem, co będzie w dawnym ośrodku, ale jakieś pracę tam trwają.

– Rzeczywiście, Generalna Dyrekcja zawiesiła realizację tego programu w całym kraju. W tej chwili Lasy realizują program Leśnych Gospodarstw Węglowych, który ma przyczynić się do zwiększenia ilości dwutlenku węgla pochłanianego przez ekosystem leśny – mówi Krzysztof Dźwierzyński, nadleśniczy Nadleśnictwa Chełm. – W ramach tego programu nadleśnictwa będą wprowadzać dodatkowe zalesienia i zupełnie nowe rośliny.

A baza OTL jest w trakcie likwidacji. – Rozebraliśmy już większość budynków, zrekultywowaliśmy starą stację paliw i teren zostanie zalesiony – mówi K. Dźwierzyński. (bf)