Zamiast zarobić 20 zł, straciła 3 tysiące!

Ponad 3 tys. zł straciła 29-letnia mieszkanka gminy Izbica podczas próby sprzedaży narzutki wartej niespełna 20 zł. A wszystko przez to, że dała się nabrać i kliknęła w link przesłany jej przez rzekomego nabywcę.

Do oszustwa doszło na początku ubiegłego tygodnia. 29-latka z gminy Izbica przez jeden z internetowych portali aukcyjnych chciała sprzedać narzutkę wartą ok. 20 zł.

– Skontaktował się z nią potencjalny kupujący, który zaproponował wysyłkę towaru oraz odebranie płatności poprzez znaną firmę kurierską 0 relacjonuje aspirant Jolanta Babicz z krasnostawskiej policji. Po chwili sprzedająca otrzymała link, po kliknięciu w który została przekierowana na fałszywą stronę bankowości internetowej.

Nieświadoma oszustwa 29-latka wpisała tam swój numer konta oraz dane do logowania. – W odpowiedzi otrzymała informację, że jej dane są nieprawidłowe, a gdy ponownie odczytała wiadomość sms, którą dostała na telefon, zobaczyła, że była to autoryzacja przelewu na kwotę 3 tys. zł – dodaje. Dopiero wtedy mieszkanka gminy Izbica zorientowała się, że ktoś ją wyrolował. Natychmiast skontaktowała się z przedstawicielem banku z prośbą o zablokowanie dostępu do jej konta.

Mundurowi badają sprawę i ostrzegają przed wchodzeniem na podejrzane strony internetowe.

– Pamiętajmy o podstawowych środkach ostrożności i weryfikujmy, kto i co do nas pisze. Nie otwierajmy podejrzanych linków, które żądają od nas loginów i haseł do bankowości elektronicznej lub danych z kart bankomatowych. Oszust, przechwytując dane do naszego konta, może wypłacać pieniądze i zarządzać nim jak własnym. Chroniąc tego typu dane zmniejszamy ryzyko utraty oszczędności – podsumowuje Babicz. (kg)