Zamień cztery koła na dwa

Zniżki na kawę dla rowerzystów, włóczkowe przystanki, wycieczki „Gutkiem”, edukacyjne lekcje w miejskich autobusach, rowerowe wycieczki i pikniki czy bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla kierowców – w Lublinie trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.


W Lublinie tegoroczna kampania ETZT odbywa się pod znakiem „Multimodalności”, a hasłem jest „Przesiadaj się i jedź”. W tym tygodniu na wszystkich, którzy wybiorą transport publiczny, czekają niespodzianki. Chętni rowerzyści mogą skorzystać z wycieczek w stylizowanych strojach z lat 20. – 50 XX wieku (21 września) czy retro pikniku cyklistów (22 września) na Placu Zamkowym. Kulminacja obchodów przypadnie 22 września w Dniu Bez Samochodu, kiedy to na placu Teatralnym w godzinach 10-17 odbędzie się testowanie ekologicznych pojazdów elektrycznych, pilotowanie dronów i bezpłatne warsztaty dla dzieci z programowania komputerowego.

Akcję organizuje fundacja Allegro w nagrodę dla mieszkańców Lublina – jednego z 5 najbardziej rowerowych miast w Polsce w kampanii „Kręć Kilometry po technologię”. W sobotę, 22 września nie będzie naliczana opłata przez całą pierwszą godzinę każdego wypożyczenia roweru miejskiego. (EM.K.)