Zamknęli handel

Ponad 40 milionów złotych uszczupleń podatków i opłat oraz 20 zatrzymanych – to efekt działań lubelskich śledczych. Sprawę bada prokuratura okręgowa. Ustalono, że terenem działania rozbitej grupy przestępczej był m.in. Chełm.

To była dobrze zorganizowana akcja. Na polecenie prokuratury funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej w Lublinie przeszukali około 45 mieszkań i pomieszczeń gospodarczych oraz 60 samochodów podejrzanych i, pod koniec listopada, zatrzymali 20 osób uwikłanych w handel alkoholem i tytoniem.

– W toku śledztwa ustalono, że między 11 maja 2018 a 3 marca 2019 roku członkowie grupy przestępczej dokonywali przestępstw polegających na nabywaniu, przechowywaniu i sprzedaży alkoholu etylowego, krajanki tytoniowej i papierosów, uchylając się od opodatkowania w związku ze sprzedażą wyrobów akcyzowych. Działania te miały miejsce w Kraśniku, Lublinie, Chełmie, Puławach i innych ustalonych i nieustalonych miejscowościach na terenie województw lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego – poinformowała kilka dni temu w oficjalnym komunikacie Prokuratura Krajowa.

Śledczy z Lublina ustalili, że w czasie swojego działania członkowie grupy wyprodukowali w kraju lub sprowadzili z zagranicy 17 hektolitrów alkoholu etylowego, nie mniej niż 11,8 ton krajanki tytoniowej i nie mniej niż 18,5 milionów sztuk papierosów. To daje ponad 40 milionów zł uszczupleń podatków i opłat (ok. 35 mln zł z podatku akcyzowego, blisko 9 mln zł z podatku VAT i minimum 2,2 mln zł opłaty celnej).

Zarzut kierowania grupą przestępczą (art. 258 par.3 kk) prokurator postawił Markowi N. i Tadeuszowi J. Obu grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w grupie przestępczej ( art. 258 par. 1 kk) i grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Wszyscy zatrzymani usłyszeli szereg zarzutów karnoskarbowych związanych z nielegalnym obrotem wyrobami akcyzowymi i uchylaniem się od opodatkowania. Prokurator zastosował wobec podejrzanych poręczenie majątkowe w kwotach od 2 do 10 tysięcy złotych. (pc)