Zapalili znicz rotmistrzowi Pileckiemu

W poniedziałek, 25 maja, minęły 72 lata od śmierci Witolda Pileckiego. Uroczystości upamiętniające rotmistrza odbyły się m.in. w Lublinie.


Wziął w nich udział m.in. Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów, który wraz z przedstawicielami komitetu organizacyjnego złożył kwiaty na rondzie im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Z kolei wieczorem na dziedzińcu Zamku Lubelskiego został ułożony ze zniczy napis „PILECKI” w ramach akcji „Zapal znicz Pileckiemu”, która odbyła się w 11 polskich miastach. Odczytany został również fragment tzw. raportu Pileckiego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego oraz Marcin Jakóbczyk, lubelski radny PiS.

Rotmistrz Witold Pilecki został zamordowany w wieku 47 lat 25 maja 1948 roku. – Był autorem słynnych raportów z Auschwitz, jednym z najodważniejszych bohaterów okresu II wojny światowej. Fałszywie oskarżony, m.in. o szpiegostwo i przygotowywanie zamachu na komunistycznych dygnitarzy, zamordowany przez władze PRL – czytamy na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here