Zaparkować to szczęście…

Remont alei Kompozytorów Polskich daje się mocno we znaki mieszkańcom południowego Czechowa. Nie dość, że poprowadzony objazdy ulicą Paganiniego i Radzyńską, to jednocześnie wprowadzono zakaz parkowania przy tych ulicach i na mieszkańców posypały się mandaty straży miejskiej.
Komunikacyjne niedogodności związane z remontem znacznie utrudniają życie mieszkańcom osiedla Lipińskiego, zwłaszcza bloku wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Radzyńskiej 22. Od rozpoczęcia przebudowy wiaduktów, przy skrzyżowaniu ul. Radzyńskiej i Paganiniego obowiązuje zakaz parkowania. Na mieszkańców posypały się w maju mandaty i pouczenia. – Tylko w jeden dzień odnotowaliśmy dziesięć takich przypadków – mówi Agnieszka Flis, mieszkanka os. Lipińskiego. Członkowie wspólnoty mieszkaniowej stawiają swoje pojazdy przy skraju ulicy i na chodniku, kilka metrów dalej. O ile mandaty w pierwszym przypadku nie dziwią, mieszkankę irytuje to, że sypią się kary za postój na skrawku chodnika. – Jest to co najmniej nieporozumienie. Wnioskowaliśmy o tabliczkę znaku zakazu „Nie dotyczy mieszkańców ul. Radzyńskiej”, ale mam informację, że takie rozwiązanie nie przejdzie – dodaje społeczniczka.

Ostrzegali

Przedstawiciele rady dzielnicy Czechów Południowy mówią, że przestrzegali przed takim rozwojem wydarzeń. – Zarząd dzielnicy w piśmie z 14 marca br. adresowanym do prezydenta miasta przestrzegał przed skutkami wyłączenia z ruchu obu wiaduktów na al. Kompozytorów Polskich, którego konsekwencje poniosą głównie tutejsi mieszkańcy – mówi Andrzej Filipowicz.
– Mam nadzieję, że ktoś pomyśli i zastanowi się nad tym, gdzie mieszkańcy mają parkować swoje pojazdy. Przecież remont wiaduktu ma zakończyć się dopiero w październiku – dodaje Agnieszka Flis.
Strażnicy miejscy zaznaczają, że jedynie egzekwują obowiązujące prawo. – Podejmujemy interwencje na wniosek mieszkańców. Wszelkie alternatywne sposoby rozwiązania problemu parkowania należy kierować do zarządcy drogi – wyjaśnia Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie. – Mandaty karne bądź pouczenia zależą od okoliczności zdarzenia oraz od skali utrudnień, jakie zaparkowane pojazdy powodują w ruchu drogowym – dodaje Gogola.

Darowana należność zamiast parkingów

W radzie dzielnicy Czechów Południowy mówią, że na tutejszych osiedlach od lat brakuje miejsc parkingowych, a remont ul. Kompozytorów Polskich jeszcze ten problem spotęgował. – Od zawsze słyszymy, że budowę nowych parkingów miasto nie ma funduszy. Tymczasem ostatnio dotarliśmy do ciekawych informacji, że zrezygnowało z dochodzenia dużych pieniędzy od prywatnego podmiotu – mówi Filipowicz. – Ma to związek z zamienieniem się przez miasto działkami z Stowarzyszeniem Oświatowo-Wychowawczym im. Klonowica. Miasto w zamian za działkę przy ul. Kurantowej 5, na której Stowarzyszenie prowadziło szkoły im. Klonowica, przekazało Stowarzyszeniu nieruchomość przy al. Warszawskiej, rezygnując (głosami radnych) z dochodzenia 122 tysięcy złotych bonifikaty, którą Klonowic powinien zwrócić z tytułu zbycia nieruchomości przy Kurantowej przed terminem 10 lat od jej przejęcia. Za takie pieniądze można byłoby wykonać 150 miejsc parkingowych z płyt ażurowych. Mało tego, dla faktycznego zaspokojenia potrzeb parkingowych wspólnot mieszkaniowych przy ulicy Radzyńskiej i Lipińskiego wystarczyłby jedna czwarta tej kwoty i jeszcze mieszkańcy byliby skłonni wnieść wkład własny – dodaje Filipowicz.
BARTŁOMIEJ CHUDY