Zapełniają plecaki, pomogą rodzicom

Początek roku szkolnego to dla rodziców czas sporych wydatków. Ci ze skromniejszymi dochodami mogą liczyć na pomoc Caritasu. W tym roku finał ogólnopolskiej akcji „Tornister pełen uśmiechów” odbył się w Lublinie.
Przez cały sierpień artykuły szkolne, które trafią do najbardziej potrzebujących maluchów, zbierane były przez Caritas Polska. – Cieszę się, że w Lublinie i na Lubelszczyźnie mamy wiele firm i instytucji, które należą do drużyny Caritas. To są ludzie, którzy pomagają nam pomagać innym – mówi ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
W napełnianie dziecięcych plecaków zaangażowało się wiele znanych osób, takich jak aktorzy czy sportowcy, m. in. piłkarze Górnika Łęczna. Sześć pełnych tornistrów przekazała również polska para prezydencka. Lubelski finał, który odbył się w niedzielę na placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie był wielkim świętem ludzi dobrej woli. Pokaz Sztukmistrzów, występ chór Deus Meus, koncert jedynego rapującego księdza w Polsce Jakuba Bartczaka to tylko niektóre z jego atrakcji. Dla dzieci i rodzin, które przyszły na plac, przygotowane były liczne atrakcje, m.in. strefa służb mundurowych, gdzie zobaczyć można było wozy oddziałów antyterrorystycznych, samochód dowodzenia, motocykle policyjne czy roboty należące do policji. Gościem specjalnym finału był aktor Wojciech Malajkat. Nie zabrakło oczywiście przekazania pół tysiąca wyprawek szkolnych. Każde dziecko, oprócz przyborów szkolnych, otrzymało w swoim plecaku kartkę z życzeniami powodzenia w szkole i zachętą do spełniania życiowych marzeń. Wydarzenie transmitowała na żywo Telewizja Polska. Rok temu w ramach akcji Caritas Archidiecezji Lubelskiej pomoc w postaci wyprawki szkolnej otrzymało 500 dzieci z miasta Lublin. W ciągu 7 lat trwania akcji wyprawki szkolne otrzymało 150 000 dzieci. W tym roku Caritas Archidiecezji Lubelskiej przygotowało w sumie 2 tysiące wyprawek dla dzieci z całego województwa. (EM.K.)

KSM też gromadzi wyprawki

W tym roku po raz pierwszy podobną zbiórkę zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W ramach akcji „Zapakuj plecak” można jeszcze kupować i przekazywać artykuły szkolne dla wychowanków świetlicy KSM. Najczęściej są to dzieci ze Śródmieścia, którym rodzice nie są w stanie sprawić wyprawki do szkoły. Wolontariusze zbierają dary w lubelskich hipermarketach oraz sklepach papierniczych.