Zaprezentowali księgę standardów

Licząca 167 stron księga zawiera „wytyczne, wskazówki oraz dobre przykłady porządkujące wizualnie deptak na Krakowskim Przedmieściu, częściowo plac Łokietka oraz plac Litewski

Lublin jako drugie miasto w Polsce opracował „księgę standardów”. – Chcemy uporządkować przestrzeń publiczną w ścisłym centrum. Chodzi o to, aby w Lublinie było ładniej – tłumaczą urzędnicy.


Licząca 167 stron księga zawiera „wytyczne, wskazówki oraz dobre przykłady porządkujące wizualnie deptak na Krakowskim Przedmieściu, częściowo plac Króla Władysława Łokietka oraz plac Litewski”.

– Chcemy uregulować np. kwestię wyglądu ogródków kawiarnianych. Opisaliśmy też rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą na tym terenie, otrzyma taką księgę, a następnie powinien się do niej dostosować – mówi Marek Poznański, menedżer Śródmieścia i pomysłodawca projektu. – Chodzi o to, aby w Lublinie było ładniej, abyśmy byli dumni z jego przestrzeni – dodaje.

W księdze znajdują się np. wytyczne dotyczące mebli znajdujących się w ogródkach kawiarnianych, wyglądu ogrodzeń, parasoli, podestów, oświetlenia, kolorystyki szyldów czy neonów. Zmiany dotyczą również kwestii formalnych. – Tej przestrzeni nie będzie już nadzorował Zarząd Dróg i Mostów, lecz Wydział Zagospodarowania Mieniem. Przedsiębiorcy, wystawiając ogródki, będą musieli podpisać umowę dzierżawy, a nie, jak do tej pory, umowę zajęcia pasa ruchu. Kwestie opisane w księdze będą uwzględniane przy zawieraniu umów – tłumaczy Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

Dodaje, że celem księgi nie jest ujednolicenie wyglądu wszystkich ogródków, lecz „zachęcenie do działania w ramach określonych kryteriów”. Do przestrzegania wytycznych zostaną zobligowani również właściciele mobilnych punktów gastronomicznych znajdujących się na deptaku. – Podobne rozwiązania sprawdziły się w Łodzi, dlatego jestem przekonany, że sprawdzą się również w naszym mieście – dodaje Poznański. W ciągu najbliższych miesięcy zostanie opracowana „księga standardów dla Starego Miasta”.

Grzegorz Rekiel