Zaprojektują nowy Słomiany Rynek

Słomiany Rynek wkrótce ożyje

Miasto rozpisało konkurs na stworzenie koncepcji Słomianego Rynku na Kalinowszczyźnie. Dawne centrum handlu, po rewitalizacji, zmieni się nie do poznania.
Konkurs na realizację projektu jest o tyle nietypowy, że zlecono go organizacjom pozarządowym. Skonsultowano go też wstępnie z przedsiębiorcami i radą dzielnicy. – To swego rodzaju eksperyment, faktyczne odwrócenie zasad przetargów: dysponujemy konkretną kwotą, czekając na opracowanie konkretnych rozwiązań – mówi Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.
Słomiany Rynek to dziś zielona przestrzeń między ulicami: Kalinowszczyzna, Towarową i al. Andersa. Jeszcze do połowy XX wieku kwitł tu handel, a na tutejszym placu odbywały się regularne jarmarki. Pozostała tu jedynie stara zabudowa mieszkaniowa i ruiny studni.
Wkrótce Słomiany Rynek stanie się czymś na wzór zielonego skweru, z ławeczkami i placem zabaw. – Będzie to miejsce o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. Szykuje się tutaj nowy plac zabaw i boisko do streetballa, odnowiona zostanie historyczna studnia – cieszy się Adam Osiński, przewodniczący zarządu dzielnicy Kalinowszczyzna. Zgodę na odnowę Słomianego Rynku wyrazili już zarządcy i administratorzy działek, na których przewidziane są prace.

Ratusz czeka na oferty do 26 maja. Za zwycięską propozycję na zagospodarowanie i urządzenie terenu przewidziane jest 71 tys. zł na jej uszczegółowienie z elementami projektu budowlanego. Całość na papierze ma być gotowa do końca roku.
Dodajmy, że zanim urządzony zostanie Słomiany Rynek na Kalinowszczyźnie, w rejonie rozpoczną się roboty pod inne inwestycje. Jesienią, prawdopodobnie we wrześniu, ruszą prace związane z przebudową ulicy Kalinowszczyzna. Jezdnia zyska nową nawierzchnię, pojawi się też kilkadziesiąt miejsc parkingowych, m. in. przy kościele salezjanów, przychodni zdrowia i właśnie przy Słomianym Rynku. Jeszcze w tym miesiącu pracownicy Budimexu wejdą na zieloną przestrzeń między Bystrzycą, a ulicą Lwowską, rozpoczynając wymianę gleby pod budowę parku Zawilcowa. Wkrótce ruszą też prace związane z urządzeniem lokalnego wąwozu, zwycięskiego projektu z 2. edycji Budżetu Obywatelskiego. BACH