Zasiłek do wigilii

Zasiłek na opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi i do 8. roku życia, który przysługuje w razie zamknięcia lub ograniczenia działalności placówek z powodu koronawirusa, został wydłużony do 24 grudnia.

– Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu Covid-19 dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny. Do wypłaty zasiłku będzie potrzebne oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca własną firmę składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i może to zrobić przez Internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Wzór oświadczenia jest na stronie – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Uwaga! Dodatkowy zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może się nim zająć, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego. Tak samo, jeśli rodzic jest „bezpośrednio zaangażowany w walkę z pandemią” (tzn. pracuje w służbie zdrowia czy formacji mundurowej), a dziecko korzysta ze szkolnej świetlicy, wówczas nie może skorzystać z zasiłku. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here