Zaśpiewali po zejściu ze szlaku

Zakończone w ubiegły weekend (4-5 listopada) „Bakcynalia” świętowały jubileusz 30-lecia. Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej (dawniej Epidemia Piosenki Turystycznej) odbył się w akademickim centrum kultury „Chatka Żaka”.
Festiwal tradycyjnie odbywa się późną jesienią. Pogoda jest wtedy mniej sprzyjająca, turyści „schodzą ze szlaku” i mają czas na wspólne spotkania, gawędy i śpiewy. I taki jest ten festiwal. Nie zabrakło na nim spotkań z podróżnikami i dobrej muzyki. O wędrowaniu po szczytach Rumunii pięknie mówił Jerzy Montusiewicz, przewodnik górski, członek PTTK, a uroki Mongolii przedstawił podróżnik Jakub Czajkowski. – Festiwal powstał w latach 70-tych. W tych czasach była to w zasadzie jedyna możliwość prezentowania niepokornej piosenki studenckiej, nie tylko turystycznej. W latach 90-tych miał małą przerwę, ale znów się rozwija – mówi Agnieszka Matecka, współorganizator Bakcynaliów.
Wśród zespołów, jakie zaprezentowały się na scenie Chatki Żaka, były zarówno młode grupy, jak i weterani festiwalu np. grający jeszcze w latach 70-tych „Laborare – Byle do Góry”. Piękny koncert dali również zwycięzcy poprzedniej edycji: grupa „Zagrali i Poszli”. Wydarzeniu towarzyszył konkurs dla uczniów „Małe Bakcynalia”. Jego najmłodsi uczestnicy to uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej, najstarsi to licealiści. W sumie wystąpiło 11 grup, które zaśpiewały piosenki żeglarskie i turystyczne. Podczas festiwalu odbył się także konkurs dla dorosłych uczestników – wystąpiło 13 wykonawców. Bakcynaliom towarzyszyła także wystawa „Urocze Roztocze” oraz spacer śladami artystów z Lublina. 30-letnią tradycję festiwalu pokazywała multimedialna wystawa fotograficzna na której zgromadzono fotografie z poprzednich edycji. Do kupienia była również płyta z archiwalnymi nagraniami. Dwudniowy festiwal zakończył się koncertem finałowym, na którym wystąpili m.in. Olek Grotowski, grupa Bez Jacka i Słodki Całus od Buby.
(EM.K.)