Zaszczepieni niewpuszczeni do kina

Choć w świetle obowiązującego prawa osoby zaszczepione powinny być niewliczane do limitów, w chełmskim kinie ta zasada jak widać nie obowiązuje. Wyposażeni w certyfikaty covid zostali odesłani z kwitkiem.

– Dlaczego pracownicy Chełmskiego Domu Kultury nie respektują wytycznych i nie wpuszczają na seanse kinowe osób zaszczepionych poza limitem? – pyta zbulwersowany czytelnik „Nowego Tygodnia”.

Jak opowiada mężczyzna, taka sytuacja miała chociażby miejsce podczas projekcji filmu „Spider-Man”. – Przez telefon żona usłyszała, że obowiązuje limit 55 miejsc i fakt posiadania unijnego certyfikatu covid nie ma tu nic do rzeczy. Nie wierzyliśmy i poszliśmy, żeby kupić bilety w kasie tuż przed seansem. Zostaliśmy odprawieni z niczym, a razem z nami inni zaszczepieni. Przecież to skandal – denerwuje się czytelnik.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra „do ustanowionych limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 uznawanego za równoważne z zaświadczeniami wydawanymi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii COVID-19”. Dlaczego zatem pracownicy ChDK łamią przepisy?

– W momencie rozpoczęcia sprzedaży biletów na film „Spider-Man: Bez drogi do domu” ograniczyliśmy dostępność miejsc do 30 procent, zgodnie z wytycznymi. Czekaliśmy wówczas na jakieś bardziej precyzyjne uregulowania dotyczące zasad i możliwości weryfikowania certyfikatów covidowych. Opierając się na informacjach, które pojawiały się m.in. na rządowych portalach internetowych w drugim tygodniu wyświetlania tego filmu uruchomiliśmy sprzedaż dodatkowych miejsc dla osób zaszczepionych. Nie zmienia to jednak faktu, że regulacje prawne w tym zakresie są nadal bardzo nieprecyzyjne. Aktualnie, zarówno na seanse filmowe, jak i a imprezy organizowane w sali widowiskowej ChDK, sprzedawane są dwa rodzaje biletów (dla osób niezaszczepionych – 30% dostępnych miejsc i dla osób zaszczepionych – poza tym limitem). Bez względu na wszystko priorytetem jest tu dla nas bezpieczeństwo uczestników organizowanych przez nas wydarzeń – mówi Bartłomiej Kazimierczak, dyrektor CHDK.

Ze względu na ograniczenia, w miarę możliwości, filmy wyświetlane są również w sali widowiskowej ChDK, gdzie jest o wiele więcej dostępnych miejsc niż w „Zorzy”. – Z uwagi na organizowane w sali widowiskowej różnego rodzaju wydarzenia (koncerty, spektakle itd.) oraz próby do nich, takie możliwości mamy stosunkowo rzadko. Ostatnio odbywały się w tej sali seanse filmów „Dziewczyny z Dubaju”, „Matrix Zmartwychwstania” czy „Kogel mogel 4” – wyjaśnia Kazimierczak. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here